De partij van Sonoy probeert nog een valse getuige om te kopen en op te voeren Vredesonderhandelingen tussen de strijdende gewesten worden gehouden en men komt tot een verdrag7) waarin wordt vastgelegd om gezamenlijk de Spaanse troepen te verdrijven. Een andere bepaling van dit verdrag is dat er amnestie wordt verleend aan alle gevangenen die betrokken zijn bij de troebe len van het begin van de opstand tot het verdrag. Niets staat dan meer de vrijlating van Pieter Nanningsz, Piet El, Sybout Jansz en Jan Jeroensz meer in de weg. Of toch wel? Het loopt anders. Als de cellen in het slot van Schagen geopend worden, weigeren de ex-gevangenen naar buiten te komen. Zij weigeren de condities van de Pacificatie van Gent. Zij vin den dat ze niets tijdens de troebelen misdaan hebben en onder onmenselijke verhoren geleden hebben. Als zij hun vrijheid onder die condities accepteren, betekent dat zij erkennen mis daden gepleegd te hebben. Ook om problemen in de toekomst te voorkomen, willen zij volledig eerherstel, anders lopen ze nog steeds het risico voor verraders aangezien te worden. Al leen Sybout Jansz heeft de amnestie onder de bepalingen van de Pacificatie van Gent geaccepteerd. Zij bestoken de stadhouder met verzoekschriften, maar vanuit andere steden wordt er bij Willem van Oranje op aangedron gen om de gevangenen in Schagen gedwongen onder de bepalingen van de pacificatie te laten vallen. Want het kan wel eens zo wezen dat er elders vergelijkbare gevallen zijn. Op 28 december 1576 verzoeken de gevangenen aan Willem van Oranje dat wanneer zij het slot in Schagen zullen verlaten, zij ter beschikking van het gerecht zullen blijven. Maar in janua ri 1577 stuurt Willem van Oranje een paar afgevaardigden naar Schagen met de mededeling dat zij alleen onder de bepalingen van de pacificatie hun vrijheid krijgen. Opnieuw weigeren de "gevangenen" deze conditie. Om de vastgelopen zaak vlot te trekken, wordt er in Alkmaar een onderzoekscommissie ingesteld die uiteindelijk bepaalt dat het verdere onderzoek in Delft zal moeten plaatsvinden. En op 9 februari 1577 verschijnt de procureur-generaal in Schagen om de "gevangenen" op te halen. Maar het personeel van het slot durft de sleutels van de gevangenis niet af te geven omdat hun meerderen er niet zijn. Een ijlbode wordt die meerderen achterna gestuurd, maar als het te lang gaat duren, neemt de procureur-generaal zelf het initiatief en laat de vier "gevangenen" uit hun cellen halen. De enthousiaste bevolking uit Schagen en omringende dorpen laat bij de vrijlating hun blijdschap, maar ook hun ongenoegen over de slechte behande lingvan de "gevangenen" luidkeels blijken. Op 15 juli 1577 worden Jan Jeroensz, Piet El en Pieter Nan ningsz door de rechtbank ontslagen om zich ter beschikking van het gerecht te houden 8l Maar er is nog steeds geen sprake van eerherstel en compensatie voor het aangedane onrecht. Het proces ter zuivering zal op 25 september 1577 dienen, maar weer vindt er uitstel plaats omdat op verzoek van Sonoy het proces zes weken wordt uitgesteld opdat hij zijn verdediging kan voorbereiden. De partij van Sonoy probeert nog een valse getuige om te kopen en op te voeren. Maar deze getuige weigert mee te spelen, en nog dodelijker voor Sonoy vertelt hij op 25 oktober 1577 aan de burgemeesters van Hoorn juist van deze poging tot omkoping en valse getuigenverklaring. Dan dient de zaak op 6 november 1577 voor het Hof en wordt eerherstel verleend aan Jan Jeroensz, Piet El en Pieter Nan ningsz. Dit eerherstel maakt dan de weg vrij voor een eis tot schadevergoeding. Nog vaak komt de zaak voor op rollen van het hof maar ontwikkelingen elders in de Nederlanden maken dat de positie van rooms-katholieken tussen de gereformeerden zwakker wordt. Het verdrag dat ooit gesloten is tussen de Ne derlandse gewesten, de Pacificatie van Gent, en dat uiteindelijk tot de vrijlating van Jan Jeroensz leidde, wordt beëindigd. De zuidelijke Nederlanden sluiten een verdrag, de Unie van Atrecht, en verzoenen zich met het Spaanse gezag 9\ Als reactie hierop sluiten de noordelijke Nederlanden op 23 januari 1579 zich aaneen via een verdrag, de Unie van Utrecht. De wens van Jan Jeroensz tot compensatie wordt nog een aantal malen behandeld zonder dat het tot een financiële regeling komt. Het verraad dat er nooit geweest is, maar waarvan de mythe een eigen leven begon te krijgen, heeft geleid tot de gruwelijke dood van vele onschuldige slachtoffers. Piet El, Pieter Nanningsz en Sybout Jansz zijn deze zware periode doorgekomen door Jan Jeroensz. Want zijn rechtsken nis, zijn volharding, de niet aflatende steun vanuit Hoorn en de bemoeienis van Willem van Oranje hebben ervoor gezorgd dat aan deze trieste periode in het leven van Jan Jeroensz en zijn medeslachtoffers een einde kwam. Noten: 1 Twee burgemeesters, vier schepenen en de stadssecretaris. 2- De commissarissen die Jan Jeroensz verhoren:Swygt gy landverrader, gy hoofd van de landverraders!". Waarop Jan Jeroensz antwoordt:" Wei, wat is dit? Moet ik op al 't gene gy segt en mynen hals aangaet my niet verantwoorden?". 3- In totaal acht commissarissen, vier van Sonoy, twee uit Hoorn en twee die door Willem van Oranje benoemd zijn. 4- O.a. de latere raadspensionaris Johan van Oldebarneveit. 5- Spanje vormde met een groot aantal staten van rond de Middellandse zee de Heilige Liga. Gedurende het bewind van Karei V en Phillips II heeft Spanje vaak met geleend geld vele oorlogen gevoerd. 6- O.a. in Zierikzee en in Aalst. 7- Pacificatie van Gent, 8 November 1576. 8 Sybout Jansz uit Medemblik heeft dan de conditie van de pacificatie geaccepteerd. 9- Unie van Atrecht (Atrecht/Arras 6 januari 1579) gevolgd door het Traktaat van Atrecht (17 mei 1579). Atrecht/Arras ligt nu in Noord-Frankrijk, maar t.t.v. de Unie van Atrecht behoort het tot de Spaanse Nederlanden. 14 Ton Veldman

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 14