3 Het was in de vijftiende en zestiende eeuw een wijdverbreide gewoonte dat de kerkmeesters zelf een verzoek indienden, maar het kwam ook voor dat zij een raam aangeboden kregen. De Bourgondische vorsten maakten er zelfs een gewoonte van om aan tal van kerken - al dan niet op verzoek - een gebrand schilderd raam te schenken. Hoge en lagere adel konden niet achterblijven. Ook uit de geestelijkheid, rijke burgerij, stedelijke en gewestelijke besturen, waterschappen en zelfs schutterijen zijn schenkingen van gebrandschilderd glas bekend - al zijn dit er veel minder. Maar deze gang van zaken gold veel meer voor de grotere en welvarende steden dan voor het platteland. De Christophorus-kerk op de Markt Nadat het kasteel voltooid was, liet Willem, de bastaard van Holland, de eerste heer van Schagen, op de Markt ook een nieuwe kerk bouwen. Rond 1460 moet het gebouw voltooid zijn geweest. We kennen het gebouw van de buitenkant van tekeningen en prenten uit later eeuwen. Over de inrichting in de eeuwen voor de Reformatie weten we heel weinig. Er is een aantal kapellen en altaren geweest, maar hoe die eruit gezien hebben, weten we niet. Er zijn geen afbeeldingen van het interieur van de Christophorus-kerk uit die tijd. Alleen over de Sacramentskapel - de privékapel van de heren en vrouwen van Schagen - weten we iets meer. In deze kapel moet een prachtig altaar hebben gestaan. De beide deurtjes van de tabernakel waren beschilderd. Op het rechter deurtje stond een knielende keizer Lodewijk van Beijeren - één van de illustere voorvaderen van de familie - afgebeeld met op de achtergrond de bouwheer van de kerk Willem (de bastaard) van Beijeren van Schagen zelf Op de linker deur waren hertog Albrecht van Beijeren, graaf van Holland en vader van heer Willem, en Willems eigen zoon Ael- brecht van Beijeren van Schagen te zien. Deze uitbeelding paste helemaal in de middeleeuwse adellijke traditie: de Sacraments kapel was de eigen-kapel van de heren en vrouwen van Schagen en dat mocht iedereen weten. Bovendien werd op deze manier heel duidelijk de relatie tussen de heren van Schagen en deze Frank van Borssele werd in 1440 ridder van de Orde van het Gulden Vlies. kerk benadrukt. De Van Beieren van Schagens beschouwden de kerk als hun "eigen-kerk"; in hun Sacramentskapel droeg hun eigen kapelaan driemaal in de week en op zon- en feestdagen de H. mis op en in de grafkelder onder het koor werden hun doden bijgezet. Frank van Borssele Uit de bewaard gebleven rekeningen van de rentmeesters van de domeinen over 1437 - 1440 en 1453 - 1469 blijkt dat de puissant rijke edelman Frank van Borssele, heer van Voorne, in die periode niet minder dan 64 gebrandschilderde glazen heeft 'gedaan'. In de ontbrekende jaren zullen er zo'n 15 tot 20 ramen zijn geschonken, zodat het totaal op ongeveer 80 komt. Het merendeel van deze schenkingen betreft plaatsen in zijn rechtsgebied en grotere steden zoals Amsterdam, Leiden, Haarlem en Delft. Maar ook de kerk in Egmond, het klooster in Heiloo ende kerk van Schagen worden genoemd. De rekeningen van heer Frank zijn uitvoerig en zeer gedetail leerd, zodat we nauwkeurig geïnformeerd worden: "RekeningNo. SS88 - (25febr. 1464 - 25febr. 1465) Item den VI daeh in April betaelt Zweer van Opbueren glaesmaker in den Hage van een glas dat hij bij bevele van mijner heer gemaict heeft tot Scagen in de kercken int nieu choer, groet wesende t voirscr. Glas XLIIIIpanden daer of de XXXII al beschreven zijn ende VIII panden al bescreven voor dat hernasch. Sijn te samen XL bescre- ven panden endelIII onbescreven, eiken pant houdende en groot wesende IIII voeten maken de XL panden CLX voeten, coste den voet IXgroot, facit VI lb. G. Ende de IIII onbescreven panden maken XVI voeten, de voet IIII 1/2 groot, facit VI sc. G. facit t voorscreven glas VI lb. VIse."') Uit deze rekening uit het archief van de heer van Voorne kun nen we opmaken de oude Christophorus-kerk op de Markt in ieder geval dus één gebrandschilderd raam heeft gehad. Dit glas was te vinden in het koor van de kerk en werd in 1464 kennelijk geschonken ter gelegenheid van de nieuwbouw van dit koor. Dit jaartal komt behoorlijk overeen met de feiten die we kennen uit de Schager archieven met betrekking tot de nieuwbouw van de kerk. Waarom schenkt Frank van Borssele, schatrijke en zeer invloed rijke Zeeuwse edelman een gebrandschilderd glas aan de kerk van Schagen? Voor hoge edelen was een goede verstandhouding met de landsvorst en standgenoten van groot belang. Zij vormden het netwerk waaraan zij hun invloed moesten ontlenen. Om die relaties in stand te houden, werden er regelmatig cadeaus uitgewisseld. Frank van Borssele stond op zeer goede voet met Philips van Bourgondië, graaf van Holland en Zeeland. Hij streed aan de zijde van Philips, de graaf van Holland, en redde zelfs diens leven. Toenjacoba van Beieren zich in 1428 eindelijk gewon nen gaf en in het verdrag (de zoen) van Delft bepaald werd dat Kerk op de Markt 10

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 10