Benoorden de omringdijk' Van de voorzitter Inhoud Lezing Jan Bremer Het is bijna september als ik dit schrijf Einde van de zomer, de vakanties zijn zo ongeveer afgelopen. Het winterseizoen van uw Historische Vereniging gaat weer beginnen. Met boeiende verhalen in de Kakelepost en interes sante lezingen. Bij Markt 18 is de sloop voltooid en gaat de bouw beginnen. Het Scagon Theater is, getuige het programmaboekje, voor zichtig begonnen met afscheid nemen van de oude, vertrouwde omgeving. Maar doet dat met allure Er staan maar liefst 15 voorstellingen gepland van een toneel stuk van eigen bodem: "Opschudding in Schagen", oproer, moord en brand. Over de verhitte protesten rond de affaire Guurtje Borst in 1888, over de dubbele moord in 1894 en over de fatale brand van de Grote Kerk op de Markt. Een stuk Scha- ger geschiedenis op het toneel. U mag het niet missen! In de krant hebt u kunnen lezen dat de eerste steen uit het oude station is teruggevonden. Momenteel worden pogingen ondernomen om deze voor Schagen historische steen naar de stad terug te halen. Al met al een goed begin. Veel leesplezier met de eerste Kakelepost van dit verenigingsseizoen. 2 Colofon 3 Van de voorzitter 4 Verraders in Schagen 6 Een Texelse Cornelis Bok 13 IJselijk gezaag 14 het zal je kind maar wezen! Op eerste stceu gelegd d >or aüiM tm Fiwm mum wm, ;j onder de leiding van den lieer Het landschap in de Noordkop is het onderwerp van de aanstaande lezing op woensdag 19 oktober van de Historische Vereniging Scha- gen. Landschapsdeskundige Jan Bremer zal de historische ontwik keling van het landschap vanaf de vroege middeleeuwen tot aan de twintigste eeuw onder de loep nemen. Aan de orde komen onder andere de ontginning van de veengebieden, klimaatveranderingen en de daardoor ontstane wateroverlast. Hoe ging de bevolking om met de dreiging van het water en wat kwam er kijken bij het aanleggen van terpen, dijken en inpolderingen. Aan de hand van oude kaarten zal duidelijk worden welke veranderingen zich zoal in het landschap van de Noordkop hebben voorgedaan. De lezing vindt plaats op woensdag 19 oktober, aanvang 20.00 uur in de Nieuwe Nes, Schoenmakerspad 1 in Schagen. Entree gratis voor leden van de Histo rische Vereniging, niet-leden betalen €3,-. Ter plaatse kunt u lid worden van de Historische Vereniging, het lidmaatschap kost slechts 17,50 per jaar. U ontvangt dan ook vier maal per jaar het vereni gingsblad de Kakelepost. Ton Veldman Wilma Eelman en Fred Timmer Bert Siezen Fred Timmer oud 8 Jaren 8 mmim De eerste steen werd gelegd door de tweejarige Willem Alexander Paul Frederik Lodewyk Boogh die tijdens de plechtigheid deze leren voorschoot droeg. Fred Timmer 3

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 3