Deel 2 *- In de eerste aflevering over Rapenburg kwamen de oorsprong, de eerst bekende eigenaren, de schut tersdoelen en de boomgaarden aan de orde. In dit tweede deel wordt iets verteld over de uitbouw met earners, de volgende eigenaren, de erfpacht en het einde' van het huis Rapenburg. De camer(s) bij of annex Rapenburg Een earner is een eenkamerwoning, het kan een vrijstaand huisje zijn. Het kan ook gaan om een eenkamerwoning die onderdeel is van een groter huis. (N.B. Een earner is volgens het Woordenboek der Nederland- sche Taal o.a. een "klein huisje, woninkje van één verdieping, en dat in hoofdzaak - te weten ongerekend een portaaltje en een vlierinkje - slechts uit één vertrek bestaat." Daarnaast is er sprake van een straatje en een brug die de bewoners samen moe ten onderhouden Op 21 november 1591 verkoopt ene Huich Jacobsz een earner aan Jan Gerritsz Winckel. Deze earner staat op het terrein van Rapenburg: "eenen earner met zijn erve staende ende leggende binnen Schagen annex wesende het huijs genoemt Rapenburch tot aende muere van 't voorseijde huijs metten loodts aenden noortzijde vande voorseijde earner ende het erve nevens de voorseijde earner soo aende suijtzijde als aen de westzijde vande voorseijde earner tot aen 't straetken toe ofte de palen bij 't straetkenstaende (inv. nr. 5887, blz. 270) Deze earner staat los van het huis Rapenburg maar er tegenaan en wel zo dat er gerepareerd moet worden mocht de earner of het huis worden gesloopt. Verder weten we dat het erf voor deze earner loopt tot aan het water en de bewoner(s) van het huis Rapenburg over het erf van de earner moeten om bij hun woning te komen. Daarnaast is er sprake van een straatje en een brug die de bewoners samen moeten onderhouden. Dat straatje loopt naar de huizen maar kennelijk niet ervoor langs, maar van het water af (waarover een bruggetje ligt) langs de kamer, zodat de bewoners van het huis Rapenburg wel over het erf van de earner moeten lopen willen ze thuis komen. Kortom, de kamer is gebouwd tussen het straatje en het huis in, tegen het huis aan. Behalve deze earner telt het erf van Rapenburg nog een losstaand huisje in de boomgaard, vlak ten westen van het ge noemde straatje dus. Als op 30 juni 1612 de Heer van Schagen Rapenburg in erfpacht verkoopt aan ene Peoom, dan verkoopt hij: Rapenburch, een sekere huijsinge, erf metten boomgaerden on der de voorseijde huijsinge gehorich (bij het voornoemde huis horend) "mitsgaders een huijsken daer Trijn Jacobsdr Knapes in placht te woonen" (inv. nr. 5890 - blz. 41r). En dat het niet gaat om de bovengenoemde kamer blijkt uit een volgende transportakte die voor de schepenen passeert op 18 juli 1651In die akte wordt de overdracht geregeld van Rapen burg met alles erop en eraan van Jacob Cornelisz Schagen alias Peoom aan vader en zoon Cornelis Cornelisz Coningh. In die akte lezen we over 'Rapenburch, erf en boomgaard, met vier earners op 't selve erfgetimmert met het cleijne huijsgen in deselve boomgaart'; Jacob Cornelisz Schagen alias Peoom, dan wonend in Hoorn (inv. nr. 5893 - blz. 187r) heette zolang hij in Schagen woonde Peoom, nu hij in Hoorn woont, is hij daar klaarblijkelijk bekend als iemand uit Schagen met de achternaam Peoom. Het huisje in de boomgaard, zoals dat vermeld wordt in (een akte van) 1612 staat er nog in 1651 Bovendien blijken er nu vier kamers te zijn in plaats van een. Rapenburg is een druk bevolkt punt geworden. Het huis met vier kamers en een losstaand huisje in de boomgaard wordt verhuurd en de inkomsten daarvan gingen naar de eigenaar, die op zijn beurt erfpacht betaalde aan de Heer van Schagen. Het huis Rapenburg en zijn eigenaars De eerste eigenaar die we hebben leren kennen, is Aerian Folkertsz. Vermoedelijk is de tweede eigenaar Aelbert Pietersz Hoogelant geweest, maar dat is beslist niet zeker. De akten geven daarover geen uitsluitsel. In de genoemde akte gedateerd 2 januari 1603 wordt vermeld Rapenburq

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 8