Wi Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg tè3nS& Twee kunstige knipwerken sieren het depot van museum Vreeburg; soms zijn ze in een kamer of gang van museum Vreeburg te zien. Ze zijn onmis kenbaar door dezelfde persoon gemaakt, uitgeknipt, misschien wel gedeeltelijk uitgesneden uit een dub- belgeslagen stuk perkamentachtig papier. Ze zijn van vrijwel hetzelfde formaat. Beide knipsels zijn ingelijst achter glas. Op de ene afbeelding zien we in het midden de namen van de bruid en bruidegom, op de andere zijn in het midden Adam en Eva afgebeeld. De knipartiest nam het niet zo nauw met de menselijke anatomie: gelukkig zien we aan de appel en de slang dat het linker figuurtje Eva voorstelt. Wie de knipper of knipster is, weten we niet. Misschien is het de (aanstaande) bruid jannetje Welboren. Ze heeft in dat geval haar naam niet gespeld volgens de Burgerlijke Stand, dat moet zijn Welbooren, met twee os. Arien (Aarjen) Stoel en Jannetje Welbo(o)ren traden te Scha- gen in 1809 in het huwelijk, zoals het jaartal aangeeft dat op beide knipsels bovenaan te zien is. In 1812 kregen Arien en Jannetje een dochter: Antje Stoel. Deze kreeg in 1839 een dochter Jansje Stoel, zonder dat er een vader bekend is geworden, althans niet bij de Burgerlijke Stand! Antje Stoel trouwde wel in datzelfde jaar 1839 met Jacob Jan Beijers, die wellicht de vader was van Jansje Stoel. Ze kregen na hun trouwen nog vier kinderen, waarvan Aldina werd geboren in 1846. Zij werd de (ongehuwde) moeder van Antje Beiers, geboren in 1876. Zowel Jansje Stoel als haar nichtje Antje Beiers werd in 1894 vermoord door hun buurjongen Klaas Boes. Over deze zaak is al uitgebreid geschreven in het jubileumnummer van dit tijdschrift. Arien Stoel en Jannetje Welbooren konden natuurlijk niet weten dat 85 jaar na hun trouwen, een kleindochter en achter kleindochter vermoord zouden worden. Ook zouden ze er van opgekeken hebben dat 201 jaar later weer aandacht aan hun huwelijk geschonken zou worden. 1812 Knipkunstig 1809 Arien StoelJannetje Welboren Antje Stoel 1839 Jacob Jan Beijers Jansje Stoel 1839-1894 Aldina Beijers- 1846 Antje Beijers 1876-1894 Bert Siezen 7

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 7