Het postkantoor van Heijligers blijft 28 jaar in gebruik. In 1897, zijn pensionering is aanstaande, biedt hij het aan het Rijk te koop aan. Maar inspectie wijst uit dat de inrichting der dienstlokalen niet meer aan de eisen des tijds voldoet. Het kantoorlokaal wordt te klein bevonden; bovendien ontbreken een wachtkamer en een bestellingsvertrek. Heijligers' tweede verkoopaanbod - in 1899 - strandt eveneens, dit keer op een negatief advies van de Rijksbouwmeester. Het Rijk moet nu op zoek naar een ander pand. Op 21 april 1990 laat de In specteur weten er een te hebben gevonden. Het is de te koop staande woning van notaris Boonacker, eveneens aan de Laan, tegenwoordig bekend als Het Witte Huis. Vraagprijs (10.000 gulden) en geschatte waarde (5.000 gulden) liggen echter zo ver uiteen, dat de Rijksbouwmeester nogmaals wordt gevraagd het postkantoor van Heijligers te bekijken. Weer volgt een negatief advies. De Rijksbouwmeester krijgt echter een aanbod van de Schager aannemer Vlaming, die het pand van Boonacker zelf wil kopen en tot een post- en telegraafkantoor wil verbouwen. Dat gaat aan. Op 21 mei 1901 wordt het nieuwe Schager post en telegraafkantoor geopend; het Rijk betaalt Vlaming een jaarhuur van 650 gulden. In 1905 wordt het uitgebreid met een hulptelefoonkantoor. Twee verbouwingen volgen, in 1910 en in 1918, tot het Rijk het pand in 1930 koopt voor 15.000 gulden. Een alwéér noodzakelijke verbouwing springt af op de hoge kosten. Ruimte ontstaat als in 1939 de telefoondiensten worden overgeplaatst naar een nieuw onderkomen aan de Herenbos straat. Maar daarmee is de aan de Laan achtergebleven post- en telegraafdienst slechts ten dele gered, want het pand verkeert nog altijd in slechte staat. Restauratie wordt opnieuw te duur bevonden. Men overweegt een uitwijk naar het voormalige kantongerechtsgebouw aan de Landbouwstraat. De daarin ondergebrachte belastingdienst zou dan ter wille van de PTT de kantoorruimte op de begane grond moeten opgeven. Ook dit plan strandt. De Landbouwstraat wordt te smal geacht voor het af- en aanrijden van de postauto's. En de klanten der belasting dienst zouden met hun klompgeklepper op de eerste verdieping De bankroof Op de vroege morgen van 16 februari 1949 pleegde een gemaskerde man met een getrokken legerpistool een overval op het Schager postkantoor. Op dat moment was alleen in het kantoor aanwezig de 18-jarige junior beambte J.N. Bongenaar; zijn collega's waren juist vertrokken om de postdistribu- tie te verzorgen. De overvaller had zijn tijd uitmun tend gekozen. Hij dwong Bongenaar hem uit de openstaande brandkast de geldtrommel te geven. Met die trommel, inhoud 10.000 gulden, verdween hij. De opschudding in Schagen was groot. Het onderzoek onder leiding van de opperwachtmeester Van Dijk van de Rijkspolitie te Schagen werd krach tig ter hand genomen. Maar van de dader ontbreekt tot op de dag van vandaag ieder spoor. De Begijnelaan (nu Laan) aan het begin van de vorige eeuw. In het woonhuis rechts was het postkantoor van Heijligers ge vestigd. Links daarnaast de winkel annex drukkerij van Trapman en vervolgens de stalhouderij van (later) Plevier.

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 5