Het Schager Postbezorging gaat al terug tot de Romeinen. In Nederland luidt de opbloei van de handel aan het eind van de 12de eeuw de opkomst van bodes in. Zij gaan te paard en worden postiljons genoemd. Later doet de postkoets zijn intrede, in onze contreien worden brieven ook door beurtschippers vervoerd. De organisatie van de post beperkt zich lang tot stedelijk niveau. Daarin komt voor Schagen verandering als in 1678 de burgemeesters van de stad Alkmaar aan Hillebrant en Lambertus Schagen octrooi verlenen op het instellen van een Schagense post, met een vaste postiljondienst op Alkmaar. In 1747 komt het Nederlandse postwezen op en worden de stedelijke posterijen afgebouwd, te beginnen in Holland en West-Friesland. Octrooihouders krijgen schadeloosstellingen aangeboden. Velen van hen verzetten zich aanvankelijk tegen een postmonopolie van de overheid. Zo ook de familie Scha gen, die de dans denkt te ontspringen door te stellen dat zij geen posterij drijft, maar een particuliere onderneming. Later gaan de Schagens alsnog met afkoop akkoord. Bij de inwerkingtreding van de Postwet op 1 september 1850 - de Posterijen zijn dan al ruim een eeuw een staatsbedrijf - is Schagen een van de 26 gemeenten in Nederland waar een offi cieel postkantoor wordt gevestigd. Dat zegt iets over het belang dat aan Schagen als distributiecentrum wordt toegekend. Het Schager postkantoor is vermoedelijk gevestigd aan de Markt, aan huis bij de eerste directeur, W Borst Jz. Deze beurt voor het beschikbaar stellen van zijn woning een jaarlijkse huur van 150 gulden. De eerste directeuren volgen elkaar met Olympi sche regelmaat op. In 1854 wordt PW Dilië benoemd en na diens vertrek in 1857J. Tomei. Deze is dan 26 jaar oud. Waar hij woont, is niet bekend, wel dat hij op 31 december 1859 in het bevolkingsregister van Schagen wordt ingeschreven en intrekt bij zijn moeder aan de Bierkade B 54. Ook Tomei is geen blijvertje, in tegenstelling tot zijn nóg jongere opvolger. F.G.C.J. Heijligers treedt aan in 1861 - op de leeftijd van 24 jaar - en zal in functie blijven tot zijn pensionering in 1900. Naar de Begijnenlaan In december 1871 bericht directeur Heijligers het Rijk dat hij zijn woning aan de Lagezijde D 88a, waar hij kantoor houdt, op 1 mei 1872 zal moeten verlaten. Hij krijgt een machtiging om met de gemeente te gaan onderhandelen over een ander pand voor de dienst, maar vindt bij de gemeente geen gehoor. Dan biedt Heijligers aan om voor eigen rekening in Schagen een postkantoor te bouwen en dit aan het Rijk te verhuren voor 400 gulden s jaars. Dit voorstel wordt aangenomen. Heijligers bouwt zijn postkantoor aan de Bagijnenlaan - de latere Laan - op de plaats van de vroegere drukkerij Trapman, naast het huidige stadskantoor. Keurig op tijd, op 1 mei 1872, wordt het opengesteld. Postkantoor Postbode in uniform met hondenkar. Detail tekening van W.P. van Geldrop, 1865. Wie vandaag de postbestellers hun werk ziet doen, moet eens bedenken dat rond 1900 de postzak ken per hondenkar van Schagen naar Petten werd gebracht, te voet naar Dirkshorn of in een kruiwagen naar Sint Maarten. Bij hevige sneeuwval trokken de Schager bezorgers met sleden de Wieringermeer in en tijdens WON was - bij het ontbreken van een fiets - een handkar vaak het enige transportmiddel.

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 4