in Schagen éhüé m M In één van de vorige edities van de Kakelepost worden de onverkwikkelijke gebeurtenissen besproken die zich ten tijde van de 80-jarige oorlog in het slot te Schagen hebben afgespeeld. Het artikel behandelde de lotgevallen van o.a. Jan Jeroensz die door het bestuur van Diederik Sonoy1 ervan verdacht wordt dat hij nauw betrokken is bij een verraad van rooms-katholieken. Deze lotgevallen worden sterk beïnvloed door gebeurtenissen in andere delen van de Nederlanden of zelfs daar buiten. Het hele proces kan in een aantal fasen worden verdeeld, namelijk: De eerste fase van het onderzoek naar het verraad. In deze fase wordt beschreven hoe in het Noorderkwartier (West-Friesland) een sfeer van angst ontstaat en de gevolgen die het heeft voor de daar wonende rooms-katholieken en de reactie van de autoriteiten op de geruchten die ontstaan als gevolg van deze angst. De fase die leidt tot de verdachtmaking van Jan Je roensz. In deze fase wordt beschreven hoe de autoriteiten, nadat ze de vermeende uitvoerders van het verraad gepakt en veroordeeld hebben, op jacht gaan naar de organisatoren van het verraad. De fase die leidt tot de vrijlating van Jan Jeroensz. In deze fase wordt beschreven hoe de financiële situatie van Spanje de gebeurtenissen in vooral Vlaanderen beïnvloedt. Dat heeft dan weer gevolgen voor de vrijlating van de vermeende organisatoren. De afloop. In deze fase wordt beschreven hoe de ontwikkelingen in andere gewesten invloed hebben op de acties van de vermeende orga nisatoren die hun recht proberen te halen. De eerste fase van het onderzoek naar het verraad. In het begin van de jaren 70 van de 16de eeuw gaat het slecht met de opstand. Alva2 is met een grote troepenmacht vanuit Milaan in de zuidelijke Nederlanden aangekomen. Hij start een harde vervolging van de protestanten, maar tevens wordt een veldtocht voorbereid. Hij benoemt zijn zoon don Frederik3 tot bevelhebber van de infanterie en in 1572 begint deze don Frederik de veldtocht. Snel wordt een aantal steden ingenomen waarbij zeer hard tegen de verdedigers en de bevolking wordt opgetreden. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tot welke religie men behoort, zelfs rooms-katholieke geestelijken worden het slachtoffer van de Spaanse wraak. Dan richt don Frederik zijn aandacht op het westen van de Nederlanden en worden Haarlem en Alkmaar belegerd. Wan neer Haarlem ingenomen wordt, is het gebied van de opstand in tweeën gesplitst4. Alleen het gebied van Zuid-Holland met omgeving en het Noorderkwartier (West-Friesland) zijn dan nog in handen van de opstandelingen. Tot gouverneur van het Noorderkwartier is Diederik Sonoy door Willem van Oranje5 benoemd. Deze Diederik Sonoy was een echte houwdegen, als militair is hij in deze onzekere tijd waarschijnlijk zeer op zijn plaats. Maar hij is ook een doordouwer die linksom of rechtsom zijn zin doordrijft. Daarbij heeft hij een hartgrondige hekel aan alles wat rooms-katholiek is6. Zoals eerder gezegd, zijn de tijden zeer onzeker. En ongetwijfeld heeft de geruchtenmachine flink gewerkt, want men is voor informatie aangewezen op wat er verteld wordt. Men zal zeker van het harde optreden van don Frederik gehoord hebben en die geruchten zijn dan ook angst aanjagend. Een ander gerucht dat de ronde doet, is dat vanuit de grote groep rooms-katholieken in het Noorderkwartier verraad dreigt.7 Tijdens het onderzoek naar de geruchten van het verraad wordt een aantal zwervers opgepakt. Om bekentenissen los te krijgen, worden deze gevangenen gemarteld en al snel worden namen genoemd. Coppen Cornelisz en zijn zoon Nanning Coppensz uit Wognum en Pieter Nanningsz uit Benningbroek worden door de gemartelde gevangenen aangewezen als de personen achter het verraad. De gevangenen wordt beloofd dat als zij de namen noemen van hun opdrachtgevers, zij vrijgelaten zullen worden. Maar ondanks die beloftes worden zij toch op een gruwelijke manier terechtgesteld. Wanneer Coppen Cornelisz naar de martelkamer gebracht wordt en ziet wat er met zijn zoon gebeurt, wordt het hem te veel en overlijdt hij. De gefolterde Nanning Coppensz bekent van alles, zo is hij van plan geweest Zwaag in brand te steken. Ook bekent hij dat Pieter Nanningsz zijn medeplichtige is. Op grond van deze verklaringen wordt Nanning Coppensz in Schagen ter dood veroordeeld en zal het vonnis in Hoorn worden voltrokken. Op het schavot herroept Nanning Coppensz al zijn bekentenissen die hem onder foltering en met allerlei beloftes ontfutseld zijn. Om rellen te voorkomen, wordt de executie tot de volgende dag uitgesteld. Om te voorkomen dat Nanning Coppensz nogmaals zijn bekentenissen herroept, bedreigt schout Heukesloot8 hem met verdere martelingen. Maar men denkt een betere manier gevonden te hebben om Nanning Coppensz het spreken on- Verraders 16

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 16