Na de oorlog werd direkt deze weigering tot aftreden door het Militair Gezag gestraft en werd de burgemeester geschorst, zodat we toen tijdelijke vervangers kregen, kort Buiskool uit Schagen en langer Korf uit Wieringen. Echter bleek uit onderzoek dat Burgemeester Mijnlieff het goed had gedaan en na 9 maanden werd hij in ere hersteld. De bevolking was hiermede zeer tevreden. De noodraad van 13 leden heeft ongeveer een jaar bestaan en Smit schrijft: Toen kwam na de verkiezing de definitieve gemeenteraad, waarbij de doorbraak een belangrijke rol heeft gespeeld. De roep om eenheid na de bevrijding bracht met zich mee dat 11 van de 13 raadsleden, afkomstig van de V.D., S.D.A.P. en Christofoorgroep K.V.P. samen verdergingen als Partij van de Arbeid. Helaas van korte duur. In dat noodbestuur zaten ook Mr. Van Dijk, Jan Meijer en Jan Vethman. Van te voren had Smit een epistel gemaakt met als inhoud: kies op prestatie, niet op politieke gezindheid, het gaat om samenwerking. Maar Van Balen Blanken vond dat een mooi verhaal, sympathiek ook, zoals hij zei, maar de mensen voelen daar niet voor, Smit, ze zijn partijvertegenwoordigers. Jan Meijer was trots als een pauw omdat hij alle steun kreeg. Mijnlieff kwam terug. Later wilde deze wel naar grotere plaatsen als burgemeester, maar door zijn schorsing kreeg hij geen kans. In Israël is voor hem een boom geplant in het Nederland-Israël Woud Verzetskruis Op 5 november 1982 krijgt Jaap Smit voor zijn werk in de oorlog het verzetskruis opgespeld door Prins Bernhard, tijdens een bijeenkomst waarop ook de weduwe van Polderman voor haar man het verzetskruis in ontvangst neemt. Jaap laat ons het boek zien waarin alle verzetsmensen die gefusilleerd zijn worden herdacht en bedacht, een kolossaal en prachtig boek. Hij is 50 jaar lang elk jaar op 4 mei in Overveen bij de herden king geweest van allen die daar in de duinen door de Duitsers zijn doodgeschoten. In Israël is voor hem een boom geplant in het Nederland-Israël Woud en heet een stuk land naar Jaap Smit. Dat is alleen hen beschoren die daadwerkelijk in de oorlog Joodse medeburgers hebben geholpen met onderduiken, bonkaarten enzovoort. Waar geholpen moest worden, daar kon je rekenen op Blaauboer Comelis Blaauboer De naam van zijn werkgever vanaf 1940, Cornelis Blaauboer, wordt door Jaap Smit in het gesprek dat we met hem hebben, steeds weer genoemd. Hij vond en vindt hem een man van grote kwaliteit. En niet alleen door zijn houding en steun in de oorlog. Waar geholpen moest worden, daar kon je rekenen op Blaauboer. Als voorbeeld noemt Smit Huize Avondrust. Daar werden de ouden van dagen ondergebracht in piepkleine ka mertjes. Er kon een bed staan en dat was het dan wel zon beetje. Er werd vaak armoede geleden, de verzorging was er wel, maar was minimaal. Twee mensen, de vader en de moeder geheten, moesten het leeuwendeel van die verzorging op zich nemen. Er werd echt armoede geleden, er was soms steun nodig. En Cornelis Blaauboer zorgde dan dat die er kwam. Blaauboer stuurde dan Smit erop af en in de loop van de middag werd het probleem meestal opgelost. En zo was er meer. Blaauboer werd na de oorlog loco-burgemeester en in 1946 na het vertrek van Jan Buiskool een poos waarnemend burgemeester. Het was ook Blaauboer op wiens initiatief de Technische School werd gesticht. Smit heeft zich 17 jaar lang ingespannen om een straat naar Blaauboer vernoemd te krijgen. Hij kreeg voor het eerst gehoor serieus bij wethouder Van de Pauvort. Maar op een dag werd hij opgebeld door zijn opvolger, wethouder Jan Bouwes. Die had nieuws voor hem. En in zijn ogen prachtig nieuws. De nieuwe weg die vanaf de Nes door de nieuwe wijk was aangelegd, zou de Cornelis Blaauboerlaan gaan heten. In de ogen van Jaap Smit een zeer terechte keus. Immers Blaauboer is geboren en getogen aan de Nes, dus dat kan niet beter. Een nabrandertje Al pratend kregen we het over de familie Ligthart in Schager- brug. En ineens kwam de herinnering boven aan de manier waarop Smit begin 1945 belangrijke papieren hield verborgen. Hij had die in zo'n metalen tabaksdoos gestopt. En die tabaks doos werd verborgen in de bijenstal van Ligthart in Schager- brug, dat was de stal waar de bijenkorven stonden opgeslagen. Eigenzinnige mensen waren die broers Ligthart, maar betrouw bare mensen. De overige papieren, niet veel minder belangrijk, werden onder het vloerkleed bewaard. Het moge duidelijk zijn dat het goed is dat de herinneringen van Jaap Smit niet ook onder het vloerkleed zijn verdwenen. In Ashalim is ïoo rrf woestijngrond geadopteerd Op 7 april 1979 is via het Joods Nationaal Fonds 100 m3 woestijngrond geadopteerd en zijn twee bomen geplant op naam van J.H. Smit. Ruud van de Pol en Karei Numan 15

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 15