BfiU In november 1982 kreeg Jaap Smit het Verzetskruis opgespeld door prins Bern hard. te vliegen. Als ze weer vertrokken, vlogen ze over Hoorn. Er zat een risico aan, maar de fut was er bij de Duitsers ook wel wat uit. De sterken zaten aan het front tenslotte, in het achterland zaten de zwakkeren. Je raakte op slot gewend aan de risico's die je liep Contact en ervaring De contacten tussen de mensen werden verzorgd door de koe riersters. Zo werden we op de hoogte gehouden en wisten we waar we moesten zijn. Bovendien konden we in de PEN-huisjes wel van de telefoon gebruikmaken. De directie van de PEN zorgde ervoor dat die telefoons niet werden vervangen. Je raakte op slot gewend aan de risico's die je liep. Je sliep ten slotte net zo gerust als 'in de gewone tijd', zoals Smit het zegt. Maar het ging ook wel eens mis natuurlijk. Verraad In de loop van het laatste jaar van de oorlog bestond de kans op een invasie in de Kop van Noord-Holland, bij Callantsoog. Tot de voorbereiding van de stoottroep hoorde dat de leden ervan steeds paraat waren om op het beslissende moment de weg naar Den Helder vrij te maken voor de geallieerden en bruggen, verbindingen enz. onklaar te maken. Die jongens lagen onder gedoken in boerderijen. Het enige wat ze moesten doen was wachten en de tijd doden. Dat deden ze, maar niet altijd met de nodige voorzichtigheid. Ze gingen wel eens vissen bv. en kaarten om een (zwarte) sigaret. Ze moesten wat om de tijd door te komen. Een van hen is door een brief aan zijn moeder gepakt. De Duitsers hebben hem 'aan de praat' gekregen. Hij heeft belangrijke informatie losgelaten en ook namen en adressen van mensen. Die zijn op gepakt en sommigen hebben dat er niet levend van afgebracht. Ook de jongen niet die doorgeslagen had. Ook hij is gefusil leerd. Niemand wist wat die jongen was overkomen en wat hij had gedaan. Door toeval kwam ik erachter, maar ik heb niks gezegd, zelfs niet tegen mijn commandant. Iedereen dacht dat het verraad van buiten de groep kwam. Ik heb gezwegen, maar ik wist wel hoe het zat. Dat wachten daar duurde een jaar, dat was natuurlijk veel te lang. Het laatste halve jaar werd de groep mensen die deel nam aan het verzet en de stoottroepen steeds groter. Het eind kwam in zicht en meer mensen meldden zich. Dat was in het begin niet zo, toen waren er maar heel weinig. De Duitsers waren later ook steeds moeilijker. Hoe het zo kwam Voor Jaap Smit was in zijn jeugd Koninginnedag de enige feest dag. Mogelijk kwam het daardoor dat het begrip Koningin en Vaderland zo belangrijk werd voor hem. Toen hij op de middel bare school zat, kreeg hij in de hogere klassen les van een leraar geschiedenis en economie. Dat was een geweldige docent. Hij vertelde ze over de toestand in de wereld en ging daarop in. Hij vertelde over de toestand en ontwikkelingen in Duitsland, legde uit wat daar verkeerd zat. Hij had het in de klas ook steeds aan de stok met kinderen van NSB'ers, die fel reageerden op wat hij naar voren bracht. Dat was iets wat voor ons speelde en waar door ik steeds sterker voelde 'voor Koningin en vaderland'. Toen ik van de school afwas, bleef ik de ontwikkelingen steeds goed volgen en werd lid van de Nederlandse Unie. Er moest eenheid komen, geen verdeeldheid. Het ging om samenwerking. Na een jaar bezetting werd de Unie verboden. Maar de mannen die erbij hoorden, kwamen in het verzet en zo kwam ik er ook bij. Mensen als Jan Meijer en Ton Preyde waren er vanaf het begin bij betrokken en bleven dat gedurende de hele oorlog. Ook na de oorlog waren ze er intensief mee bezig en probeerden een politieke doorbraak te bewerkstelligen, maar dat is anders gelopen. Anna Paulowna Na de oorlog raakt Jaap Smit betrokken bij het bestuur in Anna Paulowna. Burgemeester Mijnlieffhad in de oorlog net als alle burgemeesters opdracht gekregen vanuit Londen om zijn post te verlaten. Maar hij deed dat niet, vanuit de overtuiging dat hij meer voor de gemeente en de mensen kon doen als hij zijn werk bleef doen. Na de oorlog is hij daardoor bijna een jaar op non- actief gesteld. Daarna kwam hij terug. Jaap Smit schrift daarover zelf op 12 oktober 2008: In het laatste jaar van de oorlog 1940-45 kregen alle burge meesters de opdracht vanuit Londen om hun post te verlaten om maar geen medewerking aan de heftige duitse maatre gelen te moeten verlenen. Burgemeester Mijnlieff van Anna Paulowna bleef echter aan na overleg gepleegd te hebben met onze contaktpersoon Jan Meijer. Inderdaad heeft hij hier goed aangedaan want hij heeft vele duitse opdrachten vergeten of verzwakt. Hiervoor is hij door de duitsers meermalen vervolgd maar hij wist zich steeds vrij te pleiten tot de laatste maand toen hij moest onderduiken.

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 14