niet lukken zou met die brand en de politie zijn pet zou vinden, dan zou hij hangen. Dus klom Klaas weer over de schutting en sleurde Annas lijk uit de bedstee en vond inderdaad zijn pet. De volgende ochtend werd de dubbele moord ontdekt door een buurmeisje dat iets wilde kopen uit de winkel van vrouw Buete. Nadat de politie was ingeschakeld en fotograaf Niestad van de plek des onheils en de slachtoffers foto's had gemaakt, was heel Schagen in rep en roer. Klaas Boes ging in schone kleren de straat op en zei tegen de mensen dat ze voor een dub beltje bij hem achter over de schutting mochten kijken, want dan kon je vrouw Buete zo mooi zien zitten met ingeslagen schedel Klaas' moeder heeft de volgende dag het bloed uit Klaas' kleren gewassen en zei tegen Klaas dat als hij de moorden had begaan, hij zichzelf maar moest gaan verdrinken. Intussen was de politie druk bezig met verhoren, ook van Klaas Boes. Deze vertelde dat hij die avond een man met een hoedje in zijn achtertuin had gezien. Ook de moeder van Klaas werd verhoord, maar zij vertelde niets over het bloed in Klaas' kleren. Een paar dagen na de moord vond de begrafenis plaats van beide dames. Klaas Boes was één van de dragers van Anna Beijers' kist. Later werd op het graf een monument geplaatst dat nu nog steeds op de openbare begraafplaats in Schagen aanwezig is. Na de begrafenis wilden veel mensen een aandenken aan de twee vermoorde vrouwen. Toevallig had fotograaf Niestadt ze een paar weken eerder op de foto gezet. Niestadt heeft in die tijd honderden afdrukjes van de foto's verkocht. "De één z'n dood is de ander z'n brood" is hier wel echt letterlijk opgevat. Intussen werden allerlei mensen en Klaas Boes voor de zoveel ste maal verhoord. Klaas kwam op het idee om iemand anders verdacht te maken. Hij groef een gouden kettinkje van zijn buit op, en gooide dat over de heg in de tuin van een zonderlinge man in Schagen, Simon Alot. Uiteraard vertelde Klaas aan de politie dat ze maar eens bij die man moest kijken, want die Simon zou er wel meer van kunnen weten. Simon Alot werd gearresteerd, maar Klaas Boes ook. Klaas had veel tegenstrijdige verhalen opgehangen tegen de politie. Uit eindelijk viel Klaas toch door de mand. Hij biechtte alles op en Simon Alot kon weer naar huis. Toen Klaas' moeder geconfron teerd werd met het feit dat haar zoon de dubbele moord had gepleegd, sneed ze zichzelf de hals door. Klaas werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf maar in 1922 kwam hij voorwaardelijk vrij. Hij werd opgevangen door het Leger des Heils en na drie maanden werd hij verbannen naar Australië. Na allerlei omzwervingen dook hij in 1930 weer op in Apeldoorn, waar hij in een fabriek werkte onder de naam Nico Boes. Hij trouwde met zijn hospita, kreeg een dochter en vertelde pas aan het einde van zijn leven aan zijn vrouw welke jeugdzonde hij begaan had Ook zijn dochter hoorde pas na de dood van haar vader wat Klaas Boes had uitgespookt. Zij vindt het wel belangrijk dat vermeld wordt dat Klaas Boes een lieve vader was en een oppas send echtgenoot. Klaas Boes was wel een heel bijzondere Schagenees, hoewel hij er maar 17 jaar heeft gewoond. Een kwart eeuw na de dubbele moord werd zijn naam nog gebruikt als schrikaanjager: "En nu ga je slapen of ik roep Klaas Boes Jansie Buete Stoel. Anna Beijers. Het graf van de vermoorde vrouwen; het hek en de trommels met nep-kransen zijn inmiddels verdwenen. Gezin Boes, beginjaren 1950. Bert Siezen 29

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 29