Wellicht komt u wel eens op een kermis. Vaak is daar 'de Kop van Jut' opgesteld. Het is een toe stelwaarop iedereen zijn kracht kan meten of waarop men zijn agressie kan afreageren. Je moet er namelijk zo hard mogelijk op slaan. Er vallen zelfs prijzen mee te verdienen. Vooral jonge kerels wagen een gokje. Maar waar komt die naam 'Kop van Jut' vandaan? Hendrik Jut was een negentiende-eeuwse Haagse kelner die op 21 -jarige leeftijd twee vrouwen vermoordde. De slachtoffers waren een rijke weduwe en haar dienstbode. Nadat hij met de buit wat had rondgezworven, werd hij opgepakt en veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf Hij overleed op 26-jarige leeftijd in de strafgevangenis te Leeuwarden. In de tijd dat Hendrik Jut overleed, werd in Schagen een jonge tje geboren wiens levensloop veel overeenkomsten vertoonde met die van Hendrik Jut: hij vermoordde ook op jonge leeftijd twee vrouwen, een welgestelde weduwe en haar hulpje. Deze Klaas Boes werd eveneens veroordeeld tot levenslange gevange nisstraf en belandde ook in de strafgevangenis te Leeuwarden. Maar er zijn verschillen. Klaas Boes overleed niet in de strafge vangenis van Leeuwarden en werd veel ouder dan Hendrik Jut. Klaas Boes werd in Schagen geboren in 1876. Hij was het acht ste kind in het gezin, na hem kwamen er nog vijf Vier kinderen overleden op jonge leeftijd. De familie Boes woonde in het pand dat nu Gedempte Gracht 17 is; vroeger heette die kant van de gracht de Lage Zijde. Naast hem, nu nummer 15, woonde de weduwe Buete met haar nichtje Anna Beijers, een wees. Vrouw Buete had een winkeltje met vleeswaren, comestibles, groenten in blik. Anna paste af en toe op de winkel of deed boodschappen voor haar tante. Op de lagere school kon Klaas Boes goed meekomen, maar de meester Haagde toch vaak over zijn houding in de klas. Klaas was erg opvliegend en gooide gauw het bijltje er bij neer. Dat opvliegende had hij vast van zijn moeder, die vaak ruzie had met de meester en geen kwaad woord wilde horen over haar kinderen. Klaas' eerste ontsporing was een inbraak bij de notaris, waarbij hij een zilveren horloge buit maakte. Het horloge werd verkocht en Klaas gaf het geld uit aan diverse Verteringen' en kocht en passant een pistool met kogels. Vaak was hij op een kermis in de buurt en loste dan een paar schoten met zijn pistool. Ook vulde hij cacaobussen met explosieven en liet de bus dan ontplof fen op een weiland buiten Schagen. Hij gedroeg zich als een echte macho, hij maakte zelfs plannen met zijn vriendje Jan Oudshoorn om buurvrouw Buete te vermoorden om dan haar geld en sieraden te kunnen stelen. Klaas had geld nodig, hij had gokschulden en er was binnenkort weer een kermis in de buurt. Maar toen het menens werd, haakte Jan Oudshoorn af en hield voor tien gulden zijn mond. Klaas had een bijl meegenomen en sloeg vrouw Buete de schedel in In de late avond van 11 augustus 1894 klom Klaas Boes over de schutting die de achtertuinen van de familie Boes en vrouw Buete scheidde. Vrouw Buete zat in de keuken snijboontjes te snijden en hoorde niet dat Klaas door de achterdeur binnen kwam, want ze was erg doof Klaas had een bijl meegenomen en sloeg vrouw Buete de schedel in. Het gegil van het slachtoffer werd op straat gehoord door voorbijgangers, maar die liepen gewoon door, omdat er in het huis van de dove vrouw Buete wel meer geschreeuwd werd. Intussen was Anna Beijers, die in een voorkamer lag te slapen, wakker geworden van het gedruis. Klaas Boes merkte dat en besloot toen om Anna ook maar een kopje kleiner te maken. Na een worsteling in de bedstee en een poging tot wurging, heeft Klaas haar de keel doorgesneden met een vleesmes uit het winkeltje van vrouw Buete. Vervolgens ging Klaas zijn zakken volproppen met geld en sieraden die aan vrouw Buete toebe hoorden. Hij nam gouden armbanden, kettingen en ringen, gouden tientjes en zilvergeld mee en begroef het in een steegje achter zijn huis. Om sporen uit te wissen, overgoot Klaas de lijken met petro leum en probeerde er de brand in te steken. Daarna ging hij naar huis en probeerde het ergste bloed uit zijn kleren te spoelen. Hij ging naar bed met het idee dat het niet lang meer duren eer hij de bel van de brandweerwagen zou horen, maar Klaas viel in slaap. Na een paar uur werd hij wakker en merkte dat er bij de buren helemaal geen brand was uitgebroken. In zijn nachthemd klom Klaas weer over de schutting met een kan petroleum uit de schuur van zijn ouders en overgoot de lijken opnieuw. Bovendien zette hij de achterdeur op een kier zodat er frisse lucht naar binnen kom komen om het vuur aan te wakkeren. Klaas ging weer slapen. Maar er gebeurde echter niets. Opeens bedacht Klaas dat hij zijn pet tijdens de worsteling met Anna had verloren! Die pet moest hij toch maar even ophalen, want als het aBÊSÊÊ Een beruchte Schagenees Klaas Boes 28 -

Kakelepost - Schagen | 2011 | | pagina 28