Henrietta Louisa Frederika Igesz, geboren op 2 januari 1904 te Oosthuizen, dochter van Jan Igesz, hotelhouder te Schagen en Henrietta Louisa Frederika Jörg. Eildert heeft diverse beroepen gehad en woonde in diverse plaatsen. Zo was hij hoenderfokker in Schagerbrug en Frederiksoord (Dr.), vertegenwoordiger in Schagen, bloemist in Heiloo en journalist in Heiloo. Verder heeft hij nog in Kampen, Wijk aan Zee en Duin en Alkmaar gewoond. 4. Mr. Dirk Herman Buiskool Dirk werd op 18 januari 1910 te Paramaribo geboren en hij trouwde met de Hoornse lerares in nijverheidsonderwijs, Geer- truida Joanna de Leur, geboren op 25 oktober 1910 te Hoorn. Na zijn studie werd hij met ingang van 1 september 1938 als medewerker verbonden aan het advocatenkantoor van zijn broer Johannes aan de Markt te Schagen. Een jaar later vestigde hij zich als advocaat en procureur in Hoorn. Ook ons bestuurslid Henk de Boer en zijn vrouw Marijke de Boer-Schmalz hebben hun herinneringen aan een Buiskool en wel degene die waarnemend burgemeester van Schagen is geweest, maar die ook advocaat en kantonrechter was, Jan (Mr. Dr. J. A.E. Buiskool), naar wie ook een straat in Schagen is genoemd. Zij herinneren zich een man die graag lachte, wat ze o.a. onthouden hebben doordat hij een gouden voortand had die vaak 'te voorschijn' kwam. Tussen de vader van Henk de Boer, de notaris Piet de Boer en Jan Buiskool bestond een nauw contact en niet alleen met hem, maar ook met Cees Schmalz en an deren, dat al voor de oorlog was ontstaan en in de oorlog door het verzet alleen maar nauwer was ge worden. Ook toen Buiskool al lang uit Schagen was vertrokken en in en voor Suriname werkte, kwam hij nog regelmatig bij De Boer langs en bracht allerlei zaken mee die toen hier nog niet te krijgen waren. Voor de oorlog speelde notaris de Boer als midvoor in het Westfries voetbalelftal en Buiskool had daar ook iets mee te maken. Op welke wijze wist zoon Henk niet meer en ook Marijke had daaraan geen herinnering. Wel wist zij nog dat Jan Buiskool ook lid was van de tennisclub, net als haar moeder. Hun vermoeden is dat Buiskool, die voor en in de oorlog nog raadslid en loco-burgemeester was ge weest, direct na de oorlog - mogelijk op suggestie en op aandringen van andere verzetsmensen - op 9 mei 1945 als burgemeester werd geïnstalleerd. De foto laat ook andere mensen uit het niet gewapende verzet zien. Marijke de Boer herinnert zich dat haar moeder eens de opmerking maakte dat Buiskool een apekop was. Buiskool vertelde dan een verhaal en vervolgens vertelde moeder Schmalz hoe het echt zat. Het graf van Buiskool en zijn echtgenote op de begraafplaats aan de Hoep te Schagen In maart vorig jaar werd het straatnaambord aan de Buiskoolstraat vervangen door een nieuw exemplaar met, op verzoek van de heer Neudecker, informatie over de persoon Buiskool. Bronnen: Dhr. K.G. Smit te Wieringerwerf en mevr. v.d. Made- Breet te Den Helder. Bevolkingsregisters, Burgerlijke Stand van diverse gemeenten. Alkmaarsche Courant, De Vrije Alkmaarder, Schager Courant en Heldersche Courant. Met dank aan de Historische Vereniging Schagen. 9

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 9