t,r« Bankvereeniging v. d. Middenstand rta- 'het die b.ik- mld die itiij? aa-r- eval N. Niedorp. 18 Juni_192& ^T^aTïTbuïskool, Mï" J" Advocaat, en JAJfSJE SMIT, treden. «ft Juni 1928» Barsipgerhorn, «-0 ma- pri) 7-4 als Dit C. 1 tras teerd advocaat. In de Tweede Wereldoorlog deed hij belangrijk werk in de illegaliteit, waarbij onder andere zijn auto, de Reo, voor wapentransporten werd gebruikt. Na de oorlog werden bij de sloop van een oude paardenstal nog een cilinderrevolver, een doos patronen en een aantal papieren uit deze tijd gevonden. Kennelijk had men deze zaken in het rie ten dak van deze paardenstal verborgen, maar daarna vergeten. Op een dag in het voorjaar van 1941 kwam hij met vrienden in hotel Igesz een borrel drinken. De groep had een Duits uniform weten te bemachtigen en na enige borrels trokjan dit uniform aan. Zo klom hij op de tafel en stak de draak met de Duitse bezetters. Of hij werd verraden of werd betrapt, is niet meer duidelijk te achterhalen, maar hij werd naar aanleiding hiervan wel gearresteerd en naar een doorvoerkamp getransporteerd. Hij werd verdacht van illegale praktijken. Zijn vrouw heeft hemel en aarde moeten bewegen om hem weer uit dit kamp weg te krijgen. Vlak voor hij verder naar een concentratiekamp zou worden getransporteerd, had zij succes en mocht hij weer naar huis terugkeren. Toen hij samen met zijn Jans weer terug kwam in Schagen, was hij na ongeveer een jaar gevangenschap sterk vermagerd. Hij moest zijn wethouderschap opgeven en heeft zich hierna wel voorzichtiger gedragen. Direct na de bevrijding in 1945 werd hij waarnemend bur gemeester van de gemeente Schagen en daarnaast werd hij aangesteld tot hoofd van de juridische afdeling van het Militair Gezag in Noord-Holland Noord. Op 23 december 1945 ging hij als lid van het Hof van Justitie naar ParamariboSuriname, het land waar zijn vader van 1904 tot 1911 predikant was en waar hij dus was opgegroeid. In 1947 werd hij tot president van dat zelfde Hof aangesteld. In deze periode was hij tevens enkele maanden waarnemend Gouverneur van Suriname en in 1948 maakte hij deel uit van de Surinaamse delegatie bij de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag. In 1951, toen hij president van het Surinaams Hof van Justitie was, werd hij door Johan Adolf Pengel benaderd om premier van Suriname te worden. Vanaf 4 juni 1951 werd hij belast met de portefeuille van Algemene Zaken, waarmee hij premier van Suriname was. Op 6 september 1952 diende hij zijn ontslag in vanwege gezondheidsredenen en keerde terug naar Nederland. Vanaf 1953 werd hij rechter bij het Internationaal Gerechtshof in Tanger (Noord-Afrika), waarvan hij in 1957 het president schap aanvaardde. In 1958 keerde hij hoofdzakelijk om gezondheidsredenen terug naar Nederland. Bovendien dreigden er ernstige moeilijkheden LAAGZUDE 40 SCHAGEN. Met ingang van t APRIL j.i. is benoemd tot directeur van ons kantoor te Schagen, de neer Mr. J. A. E. BUISKOOL, Advocaat te Schagen. Effecten, Coupons, Deposito's, Spaarbankboekjes. VERSTREKT BEDRIJFSCREDIETEN. De MIDDENSTANDER heeft zijn REKENING- COURANT by de MIDDENSTANDSBANK. A De Middenstandsbank was gevestigd aan de Lagezijde. Ar»*"* Het echtpaar Buiskool woonde tot 1938 aan de Markt in het pand waarin later de Middenstandsbank werd gevestigd. De inhuldiging van burgemeester Buiskool in 1945.

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 7