KOFFIE e«THEE Aanvankelijk woonden en werkten hij en zijn vrouw aan de Markt, maar in 1938 verhuisden zij naar de villa "Havana" aan de Hoep, terwijl de praktijk aan de Markt blee£ De villa werd omgedoopt tot Huize "Renova" en staat er nog steeds. Vanaf 1946, toen Buiskool uit Schagen was vertrokken, werd de villa gebruikt als PEN-kantoor en school. In de volksmond werd het huis wel de 'Arendshof" genoemd. Dit naar aanleiding van het feit dat Buiskool advocaat was geweest van ene boer Arend, een bekende belastingontduiker. Men dacht dat hij zoveel had verdiend aan diens rechtszaken, dat hij daarvan de villa wel gekocht zou hebben. Naast zijn advocatenpraktijk kreeg hij meer functies. Zo werd hij in 1929 benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Schagen, werd bestuurder van een bank in Schagen en schreef artikelen in de Schager Courant. Ook ging hij in de politiek en werd raadslid. Van 1934 tot 1941 was hij tevens wethouder en loco-burgemeester. De als "markante persoonlijkheid" bekend staande Mr. Buis kool, reed voor de Tweede Wereldoorlog in een zware Ameri kaanse luxe auto, een Reo. Hij was prettig in de omgang, goed voor de mensen in zijn omgeving en altijd vrolijk. Ook hield hij wel van een "borreltje" op zijn tijd. Daarnaast was hij vooral een bekwaam en gerespec- VOOR Marie Numan-Swarthof, die enige jaren gele den op 95-jarige leeftijd is overleden, heeft in de Zijper Historie Bladen haar herinneringen aan Schagerbrug tussen 1915 en 1933 doen optekenen. Daaronder is ook een herinnering aan een van de 'jongens' Buiskool en wel de volgende: Als je daar voorbij was, kwam je bij de pastorie (die stond aan de westzijde van de Grotesloot, tussen de brug en het kanaal Stolpen-Kolhorn). Eerst bewoond door do minee Groeneveld, vervolgens door dominee Buiskool en daarna door dominee Witkop. Bij de laatste deden Geri en Marie Swarthof ooit hun belijdenis. Dominee Buiskool had drie zonen, Jan, Bob en Dick. Dick ging tegelijk met Marie en Bert Nap naar Alkmaar op school. Dick ging naar het Gymnasium, Marie naar de HBS. Dick werd later advocaat. Bob (Eildert dus) trouwde met Bets Igesz uit Schagen van het gelijknamige hotel-restaurant. Ook Jan werd advocaat, hij werd meester in de rechten en promoveerde. En Jan lustte hem in zijn jonge jaren, voordat hij wethouder werd in Schagen vlak voor en aan het begin van de oorlog en later - na de oorlog - burgemeester. De auto van Buiskool, regelmatig ook be stuurd door zoon Jan, werd gestald in de inpandige schuur van het oude café (waar schijnlijk de vroegere stal voor de paarden en de wagens) waarin de familie Swarthof woonde op de hoek van de Grote Sloot. En als Jan hem thuis kwam brengen, was hij maar al te vaak niet zo vast van hand meer. Regelmatig nam hij bij het naar binnenrijden ook de deurstijlen mee. Moeder Rem was bevreesd voor de fietsen van de familie die daar stonden. Zo op een keer in de schuur de wacht houdend terwijl Jan pogingen deed om naar binnen te rijden, kwam hij toen dat eindelijk gelukt was, de auto uit en vloog haar om de hals - oh, bent u daar mevrouw Swarthof! - voordat ze hem de uitbrander kon geven die ze voor hem in gedachten had. Ze was woedend en niet van plan hem ooit nog te helpen!! Die straat in Schagen zal wel terecht naar hem genoemd zijn, maar dat wat hij toen deed en uithaalde, dat deugde niet!! Marie Swarthof is namens haar moeder niks vergeten! (Zijper Historie Bladen, 24e jaargang, nummer 2, blz. 12 en 13.) fit U Sj K LAi IU Cfl E ,M 1L> E H j'l'A 11D t>Ai De Middenstandsbank in een van de mooiste panden aan de Markt. Helaas zijn de stoeppalen met ketting verdwenen. 6

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 6