juristburgemeestrechter en zoon van een dominee Wij ontmoetten: Mr. Buiskool De heer Cor Visser, veelweter betreffende Koe dijk, stuitte bij het doorlezen van vele Koedijkse stukken ook op een dominee Buiskool. Hij schreef daarover een artikel. Met de gedachte dat de periode dat dominee Buiskool maar kort in Koedijk stond en meer contacten had, o.a. en voornamelijk door zijn kinderen met Schagen, bood hij het artikel aan aan de Kakelepost. Wij plaatsen het graag. We hebben het aangevuld met een aantal korte anekdotes, voorzover we wat gegevens konden achterhalen. Die treft u aan in kadertjes die aan de tekst zijn toegevoegd. Daar naast mochten we nog gebruikmaken van een foto van de installatie van Mr. Jan Buiskool als (interim-) burgemeester van Schagen, welke foto in het bezit is van ons bestuurslid Henk de Boer, die hem erfde van zijn vader. Koedijk en de familie Buiskool Ds. Hendrik Buiskool was predikant van de Nederlands Her vormde kerk te Koedijk van 17 maart 1898 tot 30 april 1900. Uit zijn huwelijk met Frederika Elizabeth de Jager werden vier kinderen geboren, waarvan twee in Koedijk, te weten Bouw- kina (Kina) Alberdina Buiskool en Johannes (Jan) Ate Eildert Buiskool. Hoe is het deze 'Koedijkers' in hun verdere leven vergaan? Hier volgt een overzicht van deze familie. Ds. Hendrik Buiskool Hendrik werd op 8 augustus 1873 te Beerta (Groningen) gebo ren als zoon van Eildert Buiskool, landbouwer, later logement houder, en Bouwke Folkerts. Na het gymnasium in Winschoten te hebben bezocht, stu deerde hij met succes Godgeleerdheid aan de Universiteit van Groningen. Van 1897 tot 1898 was hij kandidaat-predikant in Groningen. Op 3 maart 1898 trouwde hij te Groningen met Frederika Elizabeth de Jager, geboren op 19 maart 1871 aldaar en dochter van de logementhouder Johannes Ate de Jager en Alberdina Alting. Hij werd predikant van de NH-kerk in Koedijk. Zij vestigden zich beiden in Koedijk op 17 maart 1898 en woonden in de pastorie aan de Kerkelaan. In Koedijk werden twee kinderen geboren, te weten op Jan Buiskool Door de Ridderstraat gaat een grijze auto, een mooie, nieuwe Pontiac, het nummerbord is blinkend wit, met zwarte cijfers en letters: S.M.K. 812. Achter het stuur zit een man, gekleed in een grijs pak, op het hoofd een bruine hoed. Een onzer vangt een glimp van de bestuurder op, hij kijkt nog eens naar de voorbij schietende wagen, rent de deur uit, springt op de fiets en rijdt de wagen achterna. Gelukkig heeft die auto op de Laat en in de Langestraat niet zo'n grote snelheid, men kan hem gemakkelijk vol gen en als de chauffeur hem later in een van die smalle straten aan de kant van de weg heeft gezet, duurt het niet zo lang, of er wordt aan zijn portier getikt. De man doet open, hij kijkt verwonderd naar degene, die hem aanspreekt, even lacht hij en als de ander een blocnote uit zijn zak heeft gehaald, doet hij het portier wat wijder open en geeft te kennen, dat hij zal antwoor den op de vragen, die hem worden gesteld. Op één voorwaarde natuurlijk. Hij voert zijn vrienden door de stad, die hij van vroeger nog heel goed kent, hij heeft weinig tijd. De een heeft zijn eerste vraag al gesteld, de ander geeft dadelijk het antwoord. Dat antwoord komt van mr. J. Buiskool, president van het Hof van Justitie in Suriname en waarnemend gouverneur van dat land. Het is nog niet zo lang geleden, dat mr. Buiskool uit Schagen naar de West vertrok, verleden jaar keerde hij weer terug als voorzitter van de Surinaamse delegatie, die Den Haag deelnam aan de Ronde Tafelconferentie. Na de besprekingen is hij weer naar Suriname gegaan en drie weken geleden kwam hij weer in ons land als lid van de Redactie Commissie voor de aanstaande Ronde Tafelconferentie tussen Nederland, de Nederlandse Antil len en Suriname. Mr. Buiskool woont op het ogenblik tijdelijk in Wasse naar, dikwijls is hij echter in de streek tussen Alkmaar en Schagen, "want het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan", vindt hij. In Noordholland wonen zijn vrienden en daar komt hij nog graag. Wij willen mr. Buiskool niet langer ophouden op zijn tocht door Alkmaar, wij danken hem voor dit bliksem-interview en de Pontiac rijdt verder. (Uit: De Vrije Alkmaarder d.d. 10 juli 1948 4

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 4