Van de voorzitter Inhoud 'Hemkewerf tot Hollebol, van Immerhuizen tot Comtebiere' Op 18 november a.s. zal ons bestuurslid Karei Numan een lezing ver zorgen over veldnamen van Schagen. Hij zal het hebben over namen van buurtschappen, wegen, dijken, straten, polders, huizen, herbergen en landerijen. De lezing heet van "Hemkewerf tot Hollebol, van Im merhuizen tot Comtebiere". Veel landjes bestaan niet meer, ze zijn verdwenen door woningbouw en nieuwe wijken, de aanleg van indus trieterreinen als Wittepaal en Lagedijk, door de aanleg van wegen, de haven en het spoor. Andere zijn verdwenen door samenvoeging van landerijen tot grotere gehelen, het slopen van huizen, het renoveren van straten. Het archief van Schagen bevat gelukkig een schat aan gegevens over de situatie zoals die was en daarin graven levert vele, zeer vele gegevens op. Over een paar daarvan zal Numan iets vertellen, aan de hand van oude kaarten en recente foto's. De lezing vindt plaats op donderdag 18 november 2010 om 20.00 uur in de Nieuwe Nes, Schoenmakerspad 1 te Schagen. De entree is gratis voor leden van de Historische Vereniging, niet-leden betalen 3,-. Het eerste nummer van de Kakelepost na de zomer ligt weer voor u. De zomer is voorbij, het winterseizoen is begonnen. Een bijzonder seizoen! Dit seizoen bestaat uw vereniging 25 jaar! 25 jaar geschiedenis van "Schagen e.o.", waarbij de omstreken steeds kleiner werden, omdat in diverse plaatsen in de omge ving een eigen historische vereniging actief werd. 25 jaar, waarin heel wat is gebeurd en tot stand gekomen: de geschiedenis van Schagen is in een aantal boeken vastgelegd, het Slot Schagen is gebouwden de Historische Vereni ging Schagen e.o. heeft eindelijk een riant onderkomen in de Nieuwe Nes. Er kan nu veel, dus als u ideeën hebt over activiteiten, een werkgroep, een cursus, of noem maar op, laat het weten! Wat kunt u in dit jubileumseizoen verwachten? Boeiende lezingen, een fantastische Kakelepost en... een dik jubileumnummer bij u en uw buurman in de bus Veel leesplezier! 2 Colofon 3 Van de voorzitter 4 Jan Buiskool 10 Cornelissenwerf 12 Boekbespreking 13 Bloedkoraal 14 De verzuiling in Schagen, deel 2 18 In memoriam Piet Dekker 19 Ma Koot, een reactie PROVINCIE NOORD HOLLAND BAR SIN- ff'Mturtemiruy GE RllO R N Nico Braak, penningmeester. Schagen rond 1870. Uit de Historische Gemeente Atlas van Nederland Fred Timmer Karei Numan Gerard Koel J.N. de Wit Karei Numan Peter Groenveld Fred Timmer 3

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 3