In memoriam Piet Dekker Begin juli 2010 is Piet Dekker overleden, de man die ook in Schagen bekend is geworden door zijn boeken over de boerderijen en buiten verblijven langs de Zijper Grote Sloot, maar ook door zijn boekje over de familie Niestadt. Zijn laatste werk, het verhaal over 'Dijkwerkers, migranten en handelaren' ligt nog in de winkel van Plukker. de negentiende eeuw leek de verzuiling, die voornamelijk onder het strenge gezag van pastoor Van Lith 1860-1872) was ingezet, zich wat te stabiliseren, of zelfs af te nemen. Katholieke jongeren lieten zich de kerkelijke wetten niet zonder meer opdringen. Er waren zelfs klachten te horen over oneerbiedig en ongehoorzaam gedrag. Tot groot ongenoegen van de deken hadden zelfs ouders hun kinderen toegestaan mee te doen met het algemeen gymnastiekonderwijs. Maar die lichamelijke oefeningen waren volgens de eerwaarde oneerbaar en zeker niet bevorderend voor het zielenheil van de kinderen. Wat nog erger was, het zou zelfs kunnen leiden tot gemengde verkeringen en huwelijken. Tijdens beklag bij de desbetreffende ouders had de deken maar weinig bijval gekregen, zij lieten hun kinderen be gaan. Zelfs een gerespecteerd katholiek als C.R. Vlaming, tim merman/ aannemer, zoon van C.N. Vlaming, was in een con flict verzeild geraakt met de deken. Vlaming had een bioscoop gebouwd waarin hij zelf als directeur optrad. Herhaaldelijk had de deken van Schagen er bij Vlaming vriendelijk doch dringend op aangedrongen, een einde te maken aan zijn zedenbederven de filmvertoningen, die bovendien openbaar waren. Omstreeks 1918 zag de deken zich zelfs genoodzaakt, zijn parochianen vanaf de kansel voor bioscoopbezoek te waarschuwen. I J.N. de Wit Ook in dat boek komen inwoners uit Schagen voor, weliswaar uit het begin van 17de eeuw, maar toch. Het boek waaraan ik in dit verband wat meer aandacht wil schen ken, is misschien het minst gelezen en verkocht, maar mijns inziens niet het minst belangwekkende. Het betreft het lijvige boekwerk over Godert van Bocholt en dat ais titel ook de naam van deze edelman uit het zuiden draagt. De ondertitel luidt 'enige heer, grootgrond bezitter en zoutzieder van de Zijpe, een van de oudste en trouwste dienaren van prins Willem van Oranje'. Dit 471 bladzijden tellende boek met zijn grote bladspiegel, dat ver scheen in november 1998 ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Zijpe, bevat niet alieen veel informatie over het allereerste be gin van de Zijpe als polder, maar vooral ook over de figuur van Van Bocholt en de rol die hij vaak in dienst van de prins heeft vervuld, tijdens de eerste fase van diens verzet tegen de Spaanse koning. Toen Van Bocholt in 1577 overleed, was de 80-jarige Oorlog nog maar negen jaar aan de gang. De fundamentele beslissingen van Van Oranje moesten nog komen. Toch waren er al talloze schermut selingen geweest en aan de gang in de Zuidelijke Nederlanden, in de Gelre, in het gebied van Duitsland dat toen nog bij Gelre hoorde, in de Ardennen, in het Luikse, en in het noorden van Frankrijk. Wat Dekker doet in dit boek, is typerend voor zijn werkwijze. Van Bocholt was weliswaar rooms-katholiek, maar dat weerhield hem er niet van goede betrekkingen te onderhouden en in stand te houden met de aanhangers van Van Oranje, die toen nog niet overgegaan was naar het calvinisme. Van Bocholt was zeer actief, niet alleen als krijgsheer, maar ook als diplomaat. Tegelijk had hij de zorg voor zijn bezittingen in Wach tendonk in het land van Gelre op de grens met Duitsland, en die van Grevenbroeck in de Kempen, terwijl hij ook zijn landerijen en zoutke ten in de Zijpe niet uit het oog verloor. Met dat laatste was het geluk niet met hem, o.a. door dezelfde strijd van Van Oranje toen diens veldheer Van Sonoy besloot de Zijpe te inunderen. Feitelijk verloor hij daardoor alles wat hij in de Zijpe bezat. Zijn vrouw heeft in een later stadium - na zijn dood in 1577 - alles verkocht. Wie geïnteresseerd is in de eerste fase van de strijd van de Neder landen tegen de Spaanse koning en in het bijzonder van de prins Van Oranje in die eerste jaren tussen 1568 en 1580, kan zijn hart ophalen met de ongelooflijke hoeveelheid gegevens die Piet Dekker in dit boek over Godert van Bocholt in een doorgaand verhaal en gedetailleerd heeft verzameld en verteld. 18 Karei Numan

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 18