Uit de collectie van Boerderij en Rijtuigmuseum Vreeburg Edelkoraal is een natuurproduct, een stof afge scheiden door koraaldiertjes. De meeste soorten groeien in de Stille en Indische Oceaan. Koraal komt in diversen kleuren voor, van wit tot rood. Echter bloedkoraal wordt gevonden in de Middellandse Zee. Het is een geliefd materiaal om sieraden van te maken. Halskettingen en armbanden van bloedkoraal waren kostbaar en kwamen hierdoor alleen in welva rende families voor. In West-Friesland was een snoer met 2 rijen zo groot mogelijke dikke kralen aan een gouden slot met diamanten een teken van welstand. Begin 1700 bestonden de bloedkoralen halskettingen uit een enkele rij met een eenvoudig slotje achter in de hals. Later veran derde de mode in meerdere toeren, 3,4 of 5 rijen. Ook het slot werd fraaier, het werd een sieraad dat duidelijk zichtbaar tegen de hals werd gedragen. Bijpassende bloedkoralen armbanden bestonden uit 3 of 4 rijen en werden met een mooi versierd slot bovenop de pols gedragen. De kralen hebben al naar gelang de mode verschillende vormen; vierkant (gelijk een stukje kaas) of bolletjes, maar ook kralen die op afgebroken aardewerken pijp jes lijken. In de 19de eeuwwerden de kralen breder en groter. Na 1850 veranderde de mode en ging de voorkeur uit naar gra naten. In tegenstelling tot het opvallende bloedkoraal konden de vrouwen granaat ook in de rouw dragen. Dankzij onze donateurbijdrage kon museum Vreeburg in 1995 een mooie set kopen. De 3-rijige halsketting heeft een gouden bootslot met een gestileerd bloemmotief De ketting met slot is 35 cm lang, de ronde kralen hebben gemiddeld een diameter van 55 mm. De armband heeft een gouden slot, gevuld met 3 ovale bloedkoralen met aan weerszijden 4 bolvormige versierin gen. De lengte met slot is 21 cm, de ronde kralen, geregen in 3 rijen, hebben een diameter van 45 mm. Het slot is voorzien van een gouden veiligheidsketting. De set is gedateerd op ongeveer 1900. De kralen zijn in zeer goede staat, zij hebben geen zwarte gaatjes door koraalrot. Vroeger dacht men ten onrechte dat een bloedkoralen ketting een graadmeter was voor de gezondheid van de draagster. Bij een gezonde vrouw vertoont de ketting een warme rode kleur. Was de kleur lichter, dan mankeerde de drager wellicht iets. Ook ken ik vrouwen die "misschien voor de zekerheid" hun bloedko ralen en parelen kettingen opbergen in een fluwelen zakje, dan blijven zij mooier en behouden hun glans. Nu ik, gedurende zeven jaar meer dan 30 keer een artikel heb geschreven voor de Kakelepost neemt Bert Siezen deze taak van mij over. In de vorige Kakelepost heeft hij al zijn liefde voor ons culturele erfgoed bewezen met "Een blik op de toekomst". Ik wens hem veel succes toe De redactie van de Kakelepost bedankt Gerard voor interessante bijdrage die hij trouw elk kwartaal voor ons schreef. De inkt van het nieuwe nummer was nauwelijks droog of er was alweer een nieuw stukje van Gerard. Eerst op floppy disk maar later via e-mail. Zo eenvoudig gaat dat tegenwoordig. Bloedkoraal Gerard Koel 13

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 13