op de toekomst Uit de collectie van Boerderij- en Rijtuigmuseum Vreeburg UJ AAR 2000 In het nieuwe depot van museum Vreeburg staan metalen voorwerpen, zoals bussen, blikken en trommels in een speciale klimaatkamer. De temperatuur en de luchtvochtigheid worden pre cies op de juiste waarde gehouden. Tussen alle beschuitbussen, theeblikjes en koektrommels staat een heel merkwaardige trommel. Het is een rechthoekige trom mel met een scharnierend deksel. Wat er ooit in bewaard is, wordt niet duidelijk als je het blik bekijkt. Het kunnen koekjes geweest zijn. Het is een toekomst-blik. Op de vier zijkanten en de bovenkant staan afbeeldingen. Het zijn toekomstbeelden van een artiest uit ca. 1900. De wereld van het jaar 2000 wordt in allerlei situaties afgebeeld. Op een zijkant zie je een paniekerige man met acht luidsprekers om zich heenfDe Pers.' Een andere zijkant laat zien hoe de maker van de afbeeldingen dacht dat de lijkverbranding in 2000 zou gaan: een stoker rakelt een vuur op in een soort container. Op een volgende zijkant zie je een 'Pleizierreis' door de lucht met als doel een luchtrestaurant. De laatste zijkant heeft een afbeelding van een museum in het jaar 2000: mensen (in de kledij van 1900) staan te kijken naar een locomotiefj een ruiter te paard en een kanon. Het mooiste tafereel staat uiteraard op de bovenkant van het deksel. Deze voorstelling staat afgebeeld op de omslag van deze editie van de Kakelepost. Je ziet een luchtschip aan een soort kabelbaan met passagiers er in (drie klassen!). Een ober met een dienblad met drie glazen bier komt aangezweefd. Een bankrover wordt in de lucht nagezeten door een vliegende diender. Het geheel wordt gefotografeerd door een zwevende fotograaf die juist de lensdop van zijn camera afhaalt. De toekomstvisie van de maker van de afbeeldingen is dus dat in het jaar 2000 alles in de lucht gebeurt! Opvallend is dat de meeste vliegtuigen van klapwiekende vleugels zijn voorzien, dus van voor de tijd dat in 1903 de eerste vliegmachine de lucht in ging. De afbeelding op de kaft is met de computer 'gerestaureerd', d.w.z. alle (honderden) roestvlekjes zijn weggepoetst, zodat het beeld duidelijker werd. Een heel karwei, maar het loonde de moeite. De onderrand en de hoek rechtsonder zijn nog in de originele staat. Gelukkig roest de trommel nu niet verder. Ook in het jaar 2100 kan men dus nog genieten van het jaar 2000, bezien vanuit 1900. WETTIG SEDEPONEEHO Op de voorpagina is een detail van het blik te zien. Bert Siezen 7

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 7