voerd, door mensen die als kachelsmid waren vermomd, met als dekmantel een bakfiets waarop een oude kachel, wat kachelpij pen en gereedschap. Er werd wapeninstructie gegeven, steeds op een andere plaats om ontdekking te voorkomen. Er is veel meer gedaan, want Piet Ott z'n groep zat niet stil. Het ging niet altijd even gemakkelijk. Soms werkte men overdag, vaak ook s avonds of s nachts in spertijd. En het ging ook wel eens mis. Maar nooit is er ook maar één lid van onze groep tegen de lamp gelopen. We hebben allemaal de bevrijding kunnen vieren. En dat is voor een groot deel te danken aan de zorgvuldige voorbereiding en uitvoering van Piet Ott. Piet Ott deed nog meer. Hij en zijn vrouw Nel namen een Joods echtpaar in huis, om hen van een bijna zekere dood in de gaska mer te redden. Ik kwam in die tijd bijna dagelijks bij Piet en Nel thuis, maar pas op de bevrijdingsdag kwam ik er achter dat ze een Joods echtpaar verborgen hielden." Aldus Oene Koopman. In het boek 'De Zijpe" deel III, 1920 - 1997, geschreven door J. T. Bremer, staat nog meer vermeld over Ott en de verzets groep. Zo ook in het door F. van Loo verzorgde nummer van Zijper Historie Bladen (23ste jaargang, nummer 2, mei 2005) geheel gewijd aan de Zijpe en Petten tijdens de Tweede Wereld oorlog ('40-45). In dit overzicht staan nog vele bijzonderheden over de verzetsactiviteiten van Ott en al degenen die met hem actief aan het verzetswerk deelnamen. Onder wie Chris Kees man, zoals ook zijn neefi de heer Klaas Keetman, woonachtig op de boerderij het Zeegebuurte in Schagen, vermeldt. Over Chris Keesman lezen we in het artikel van Van Loo: "Gemeenteamb tenaren Gerrit Jansma en Chris Keesman bleven in tegenstelling tot hun collega's tussen de middag over op het gemeentehuis in Schagerbrug. In die tijd verrichten ze het door hen en Piet Ott nodig geachte illegale werk. Chris Keesman kon al snel feil loos de handtekening van (NSB)-burgemeester Nieuwenhuis namaken. Die was namelijk bevoegd om vrijstellingen voor de Arbeitseinsatz af te geven. De tekst van zo'n vrijstelling werd door de beide jonge ambtenaren op stencil gezet en ze draai den wat langer door dan strikt noodzakelijk was en zo konden bijvoorbeeld onderduikers een vrijstelling krijgen - ondertekend door Keesman met de handtekening van de NSB-burgemeester. Zo ging het ook met vrijstellingsbewijzen voor de fiets." Van Loo vermeldt verder: 'Al het materiaal van de falsificatie afdeling van de L.O. Zijpe werd door Keesman direct na de bevrijding in een schrift overzichtelijk weergegeven (papieren en stempels)Er waren drie exemplaren, ook een voor Gerrit Jansma en Piet Ott. Twee van de drie exemplaren van het schrift zijn later geschonken aan de Oudheidkamer Zijpe, thans Zijper Museum te Schagerbrug. Het exemplaar van Chris Keesman bevat een tekst van Piet Ott: 'In deze eerste tijd van de bevrijding is het nog een wonderlij ke gewaarwording een stuk illegaal werk geboekstaafd te zien. Het verheimelijken van hetgeen wij deden en het verbergen van de bewijsstukken werd voor ons in de laatste jaren een vaste gewoonte, een tweede natuur. Gelukkig kunnen we ons nu onmiddellijk realiseeren, dat het gevaar weg is, dat dit schrift is samengesteld met gebruik making van stukken en verdere gegevens, welke eerst na de bevrijding uit hunnen schuilplaats zijn gehaald. Zullen wij de sfeer, waarin wij geleefd en gewerkt hebben, over eenigen tijd nog voor ons kunnen doen leven, wanneer wij dit cahier doorbladeren? Het is reeds met eenige twijfel, dat wij ons dit afvragen. Over eenigen tijd zal de niets ontziende meedogenloosheid van het Nationaal Socialisme allicht weer veel onwaarschijnlijker voor ons zijn dan thans. De gruwelijkheid ervan kan men zich nu eenmaal moeilijk voorstellen zoolang die niet nabij is. Doch zal dit schrift ons niet geheel kunnen terugbrengen in de sfeer, waarin wij de laatste jaren geleefd hebben, nu en dan kan het ons herinneren aan half-vergeten feiten uit deze pe riode, welke toch waarschijnlijk een der bijzonderste van ons geheele leven zal zijn. Ongetwijfeld zal het ons dan een gevoel van voldoening geven, dat deze gegevens geboekstaafd zijn. Chris, niet alleen omdat je zoo zonder angst geholpen hebt, dat niets je teveel was en datje zoo goed gewerkt hebt, maar ook omdat je dit schrift samengesteld hebt, ben ik je dankbaar. Ik hoop, dat we ons later nog menigmaal kunnen verdiepen in de gemeenschappelijk beleefde actie, welke hier beschreven is. Schagerbrug, Mei 194S. W.g. P.J.Ott. Bevrijding 1945. V.l.n.r. Mucharsir (Russisch soldaat), Piet en Nel Ott met hun kinderen en het echtpaar Elion (joodse onderduikers) Collectie Zijper museum.

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 6