Alie Postma Piet Ott Ultschlegel trapte erin en Poldervaart kwam vrij Corrie Snoek deed in de oorlog ook koerierswerk. Maar veel heeft ze daarover nooit willen vertellen. Na de oorlog scheidde ze van Poldervaart en ging aan de Kanaalstraat in Schagen wo nen met haar kinderen en haar tweede man, Evert van den Berg. Vanuit haar rechtzinnig communistische en antifascistische levensovertuiging werkte ze verder aan een samenleving zoals zij die voor ogen had. Dat hield onder meer in dat ze zich voor ie dereen in haar omgeving inspande, die haar steun kon gebruiken. Alie Postma is geboren en getogen in Leeuwarden. Daar woon de ze met haar ouders en haar beide broers tot ver in de oorlog. Ze had een rustige jeugd en na de ULO ging ze werken in een winkel met huishoudelijke artikelen. In augustus 1944 bracht Alie een vakantieweek door op een kampeerboerderij in Rijs. Dit ligt in Gaasterland, provincie Friesland. Om de arbeidsinzet in Duitsland te ondopen, zat daar rond dezelfde tijd Jan Vos uit Callantsoog ondergedoken. Op deze kampeerboerderij kwa men ze met elkaar in contact en kregen verkering. Kerst 1944 wilde Alie Postma doorbrengen bij Jan Vos in Noord-Holland. Om daar te komen, zo midden in de hongerwinter, was een heel probleem. Meerijden met de melkauto van de Frico was toen de enige mogelijkheid om de Afsluitdijk over te komen. Dit lukte, maar wat ze toen nog niet wist, bleek na de Kerst, er was geen weg terug. Zo bleef ze in de omgeving van Callantsoog. Jan Vos bracht haar daar in aanraking met het verzet. Zo droeg Alie gedurende een kortemaar zeer intensieve periode haar steentje bij aan het verzet in onze omgeving Alie Postma verrichtte hoofdzakelijk koeriersdiensten. Het was voor vrouwen veel veiliger op de weg dan voor mannen. Vrou wen werden veel minder gecontroleerd. Alie bracht niet alleen berichten weg, maar moest ook wapens transporteren voor de gewapende verzetgroepen. Tevens hielp ze onderduikers weg brengen naar hun onderduikadres. Zo droeg Alie gedurende een korte, maar zeer intensieve periode haar steentje bij aan het verzet in onze omgeving. Een Friezin die haar mannetje stond! Na de bevrijding zijn Alie Postma en Jan Vos getrouwd. Ze gingen wonen in Callantsoog en kregen drie kinderen. Oene Koopman zei tijdens zijn toespraak ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor de verzetsstrijders over Piet Ott het volgende: "De centrale figuur van het verzet in Zijpe-Callantsoog, met een vertakking naar Schagen, was Piet Ott uit Schagerbrug. Onder de schuilnaam "P. van Reewijk" stelde Piet vast wat er gedaan moest worden, maakte plannen, zocht de mensen uit die het moesten doen en had zelf vaak de leiding bij de verschillende acties. Ondanks zijn grote voortvarendheid en zijn resolute optreden deed hij dat met de nodige voorzichtigheid. Er werden adressen gezocht voor onderduikers, die zich voor de bezetter moesten verbergen. Er werden overvallen gepleegd op distri butiekantoren, om die onderduikers van bonkaarten en dus voedsel te voorzien. Bevolkingsregisters werden weggehaald, zodat de bezetter die niet kon gebruiken om mensen op te sporen, die voor hen in de oorlogsindustrie moesten werken. Er werden handtekeningen vervalst voor dat zelfde doel. Plaatjes met huisnummers werden verwijderd, zodat men de adressen van gezochte personen niet kon vinden. Er werden wapens ver- Voornamen: Alie Geboren: 26 mei 1926 te Leeuwarden Overleden: 14 november 1987 te Callantsoog Gehuwd met: J. Vos op 21 nov. 1945 te Callantsoog Beroep: huisvrouw Voornaam: Pieter J. Geboren: 1916 in Schagerbrug Overleden: 14 juni 1981 tijdens een vakantie in Zweden Gehuwd met: Nel Gootjes Beroep: ambtenaar, tijdens de oorlog op het gewestelijk arbeidsbureau in Alkmaar, als hoofd van de algemene administratie Naam van de Auteur 5

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 5