Tentoonstelling Napoleon is de vorst der vorsten. Roggeveen heeft de worst der worsten. Dit reclamerijm zou een van de eerste pennenvruch ten zijn geweest van de jonge Leonard Roggeveen, vertelde de heer Jan Buskes, als archivaris werkzaam bij het Historisch Archief Westland in Naaldwijk. Hij deed dit ter gelegenheid van de officiële opening van de tentoonstelling in de Naaldwijkse bibliotheek ter herdenking van het 50ste sterfjaar van deze bekende j eugdboekenschrij ver. Maandenlang heeft het Historisch ArchiefWestland gewerkt aan de samenstelling van deze tentoonstelling over de kinder boekenschrijver Leonard Roggeveen. Roggeveen, in 1898 geboren in Schagen, kwam op zijn acht tiende in 1916 in het Westland wonen en ging er aan de slag als onderwijzer. In 1921 verhuisde hij voor twee jaar naar Leiden om zich daarna definitief te vestigen in Den Haag. Naast onderwijzer was Roggeveen ook kinderboekenschrijver, toneelspeler en poppenkastspeler. Verder gafhij lezingen, werk te voor de radio enschreefvan 1919 tot 1933 een jeugdrubriek in de Westlandsche Courant. Oproepen in alle lokale kranten en contact met de Historische Vereniging Schagen resulteerden in enthousiaste reacties van talloze oud-leerlingen van Roggeveen of van anderen die iets over hem wisten te vertellen, nog een boek van Roggeveen hadden liggen of die beschikten over (klassen-)fotos, rapporten, poëziealbums en vele mooie verhalen. Aan de hand van het ontvangen materiaal is een overzichtsten toonstelling samengesteld, bestaande uit negentien panelen, waarop het leven en het werk van Leonard Roggeveen in beeld is gebracht. Er is uiteraard veel aandacht besteed aan zijn West- landse periode, maar er is ook veel fotomateriaal uit zijn Haagse periode te zien. In 'De Oud Hagenaar', een gratis krant voor 50 plussers in Den Haag en omgeving, wordt Roggeveen aange duid als "Een Westlandse Hagenaar uit Schagen". Na de inleiding werden er twee videofilms vertoond. De eerste over het leven van Roggeveen met beelden van zijn ouderlijk huis op de hoek van de Herenstraat en de Loet en de school die hij bezocht. Verder impressies van de plaatsen en scholen waar hij werkte en de vele woningen waarin hij gewoond heeft. Het een en ander werd afgewisseld met unieke, door hemzelf ge maakte filmbeelden. Schrijvend, lopend of fietsend, nooit rustig maar altijd maar druk, druk, druk. Dat kan ook niet anders als je 145 publicaties op je naam hebt staan en naast je werk voor de klas nog zoveel andere activiteiten ontplooit. De tweede videofilm gaat over Leonard Roggeveen als schrij ver van sciencefictionboeken. De samenstellers claimen dat Roggeveen de eerste Neder landse schrijver was die dit genre beoefende met boeken als: De ongelofelijke avonturen van Bram Vingerling 1927), Het geheim van het oude horloge (1928), De electrische man 1929), Draadloze ogen 1930) enz. Roggeveen was al ver voor de Tweede Wereldoorlog ongelooflijk gefascineerd door de mogelijkheden van draadloze beeldoverdracht waarmee men in de dertiger jaren voorzichtig experimenteerde. Hij heeft gelijk gekregen: de televisie heeft een enorme vlucht genomen. Na deze boeiende inleiding was het de beurt aan Roggeveens zoon Hans om de tentoonstelling te openen. Alvorens dit te doen, door een kroontjespen van zijn vader officieel aan de ge- exposeerde memorabilia toe te voegen, vertelde hij enkele leuke anekdotes over zijn vader. Onder het onderwijzend personeel leefde de gedachte dat beeldromans verderfelijke lectuur vorm den. Zo dacht Roggeveen er ook over. Een leerling die met zo'n boekje betrapt werd, kon het inleveren. Tijdens een regenach tige vakantie, toen Hans zich stierlijk verveelde, kwam zijn vader naar hem toe met een stapeltje in beslag genomen boekjes en gaf hem die met de woorden: "Hier, heb j e wat te lezen" De bijeenkomst werd afgesloten met het maken van klassen- foto's van de aanwezige oud-leerlingen met in hun midden een levensgrote foto van Roggeveen. Het Westlands archief en met name de heer Buskes kan trots zijn op deze fraaie expositie die op 18 mei van Naaldwijk ver huist naar de bibliotheek in 's-Gravenzande waarna hij naar het Haags gemeentearchief gaat waar hij vanaf 26 november tot na de kerst te bezichtigen is. Roggeveens zoon Hans tijdens zijn openingstoespraak. Leonard Roggeveen Ruud van de Pol 15

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 15