m De door hen aangegeven personen waren een paar boeren uit Wognum, waar ze ooit onderdak van hadden genoten. Het waren Coppen Cornelisz en z 'n zoon Nanning Coppensz. Enige weken daarna was ook ene Pieter Nannings uit Benning- broek als verrader aangewezen. Ook hij werd gearresteerd en eveneens achter slot en grendel gezet. Ze waren overgebracht naar een kerker in Alkmaar, waar ze evenals hun aanbrengers af schuwelijk werden gefolterd. Coppen Cornelisz was na slechts enkele dagen als eerste van het drietal aan zijn verwondingen en het letsel veroorzaakt op de pijnbank in Alkmaar bezweken en voor de ogen van zijn rechters overleden. Zijn zoon Nanning Coppensz wist de hechtenis met de tortuur vier maanden lang te verdragen. Murw gebeukt door de afgrijselijkste folteringen, moest hij ten slotte bekennen dat hij enkele vagebonden zou hebben betaald om tijdens de Spaanse aanval een aantal dorpen in brand te steken. Zelf zou hij een paar rietschelven op de Noorderdijk in brand hebben willen steken, om te dienen als baken voor een Spaanse invasievloot. Voor deze zware delicten werd Nanning veroordeeld tot het levend uitsnij den van zijn hart en dat in zijn aangezicht te smijten. Het vonnis zou in Wognum voltrokken worden. Aangezien hij evenals alle andere verdachten alle beschuldigingen, staande op het schavot nog publiekelijk ontkende, werd de executie uitgesteld. Om hem te beletten de beschuldigingen nogmaals te herroepen, werd hij door schout Heukesloot met helse pijniging bedreigd. Toen hij de volgende dag het schavot werd opgevoerd en op de pijnbank gebonden, werd zijn stem door luid geschreeuw overstemd. Om hem te beletten ook maar iets van door tortuur verkregen bekentenissen naar het toegestroomde publiek te schreeuwen, beval schout Heukesloot aan de scherprechter hem onmiddel lijk de keel door te snijden. Het ontzielde lichaam werd gevie rendeeld en daarna aan de poorten van Hoorn gehangen. Zijn hoofd werd op een spies gestoken en op de kerktoren van Wog num gezet. Katholieke vrienden hebben 's avonds het hoofd verwijderd en in stilte begraven. De eindeloze verhoren en folteringen hadden weer nieuwe namen van verraders opgele verd. Pieter Nannings, nogmaals tot het uiterste gefolterd, kwam met namen als Pieter El en als zogenaamde hoofdverdachte Jan Jeroensz op de proppen. Bij de confrontatie op het Schager slot bekenden El en Nannings in Jan Jeroensz de hoofdverrader te zien. Jan had zich bij de rechters verdacht gemaakt, omdat hij als katholiek, samen met vele geloofsgenoten tijdelijk naar het Spaansgezinde Amsterdam was gevlucht, uit vrees voor de terreur van Sonoys troepen en nu weer in het Oranjegezinde Hoorn verbleef Maar waren de ongeletterde landlopers en boe ren een gemakkelijke prooi geweest voor de onderzoek rechters van Sonoy, Jan Jeroensz had rechten gestudeerd. Ondanks dat ook hij op de pijnbank werd gelegd, wist hij na zware protesten en onrechtmatige verhoren, de hulp in te roepen van invloedrij ke vrienden en zich te beroepen op bepaalde privileges. Samen met zijn drie medegevangenen wisten zij ten slotte aan verdere tortuur te ontkomen. Mede door bemiddeling van Willem van Oranje werden zij vrijgelaten. Begrijpelijk dat de veroordeling van twee onschuldige boeren tpz uit Wognum, de folteringen en openbare terechtstellingen van meerdere "verdachten" hetzij aan de galg, hetzij op de brand stapel, niet alleen bij de katholieke bevolking, maar zelfs bij vele calvinisten diepe weerzin had opgewekt. Toen de Spanjaarden ten slotte voorgoed uit ons land waren vertrokken, kregen de hervormden (calvinisten) het toch in ons land voor het zeggen. De hervormde eredienst werd staatsgods dienst en de katholieke eredienst werd verboden. Alle roomse kerkgebouwen werden in 1572 zonder vorm van proces door de hervormden overgenomen voor het gebruik van de nieuwe religie. Bovendien werd bij besluit van de staten van Holland en West-Friesland overeengekomen, dat alle "paapsgezinden" uit hun ambten moesten worden verwijderd. Hun plaatsen dienden te worden ingenomen door eerlijke en goede gere formeerde burgers. Vele godshuizen, waaronder het bekende klooster van Aduard in Groningen en de abdij van Egmond Door een vier man sterke rechtbank, samengesteld door Sonoy, werden ze ondervraagd en onder de afgrijselijkste tortuur op de pijnbank tot bepaalde bekentenissen gedwongen. De protestante overheersing 12

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 12