Giel Piet Sierk Een van de oudere broers woonde in Venhuizen en was al druk met het ondergrondse werk. Het was in 1941, dat deze broer, Freek, gevraagd werd of hij iemand kende die bereid zou zijn om de ondergrondse contraspionage te organiseren in de kop van Noord-Holland. En zo kwam Sjirk als eerste van het Scha- ger stel bij het verzet. Hij begon met een aantal spionageop- drachten. De gegevens die verzameld werden, moesten eenmaal in de week naar Enkhuizen gebracht worden. Daar werden ze gefotografeerd en naar Engeland doorgezonden. De ene week kwam er een koerierster langs met als schuilnaam Corrie om de stukken naar Enkhuizen te brengen, de andere week bracht Sjirk de documenten zelf weg, meestal vergezeld van een broer. Zo kwamen ook de broers stuk voor stuk in aanraking met het verzet én breidden de verzetsactiviteiten van de familie Luider zich steeds meer uit. Spionage, vervoer van wapens en levens middelen, sabotagedaden en het helpen van onderduikers werden bijna dagelijks werk, met alle risico's van dien. Sjirk en Piet zouden een revolver in zijn zij steken en hem zo dwingen om met hen mee te gaan Zo was er een voorval, dat Sjirk een jongeman had geholpen aan een stamkaart en wat bonnen. Deze jongeman had zich na deze hulp een hele tijd niet laten zien. Plotseling kwam hij opda gen in een uniform van de Landwacht. Dit bracht een hele con sternatie te weeg in verzetskringen en werd direct doorgegeven aan de plaatselijke leider van het verzet. Want als deze jongeman de bal aan het rollen zou brengen, dan wist je niet waar dat zou eindigen. De gebroeders Luider kregen opdracht om deze man onschadelijk te maken. Dat klinkt heel gemakkelijk, maar is niet zo eenvoudig. Hij werd eerst geschaduwd om bekend te raken met zijn dagelijkse routine. Toen dit bekend was, werd er een plan gemaakt. Als hij aan een bepaald huis een bezoek bracht, zou hij worden opgewacht, waarna hij onschadelijk gemaakt zou worden. Het was s avonds na zes uur en behoorlijk koud. Een van de broers reed een bakfiets en de anderen reden op gewone fietsen met massieve banden. Sjirk en Piet zouden een revolver in zijn zij steken en hem zo dwingen om met hen mee te gaan. De bedoeling was uiteraard dat hij in de bakfiets terecht kwam. Dus stonden ze met zijn vijven opgesteld in het donker te wachten op enige actie. De deur van het bepaalde huis ging open en een persoon in uniform kwam naar buiten. Hij bleef nog even praten met iemand in de deuropening. Alle gebroe ders stonden in hoogspanning te wachten op het moment dat ze in actie konden komen. Maar in plaats van het volgen van zijn gewone routine, ging hij nu in tegenovergestelde richting het pad af Dus moesten ze hun plan opgeven en het een andere keer maar weer proberen. Op de volgende dagen was hij in geen velden of wegen te bekennen, maar na ruim een week kwam er duidelijkheid. Toen werd uitgevonden dat deze persoon voor zichzelf naar boeren ging om eten te vorderen in naam van de Wehrmacht en dit dan op de zwarte markt weer verkocht. De Duitsers pikten hem op en het Schager Verzet heeft nooit meer iets van hem gehoord of gezien. Ondanks de moed en het plichtsbesef van de gebroeders Luider was het een pak van hun hart dat het zo was afgelopen. SJIRK 1918-1974 HERMAN 1925-1975 GIEL 1921-1963 HENK 192/ -1974 7

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 7