Gebroeders Luider Even na Pasen werd hijwegens gebrek aan bewijsvrijgelaten. voornamelijk kerkelijke weekbladen als de Westfriese Kerk bode, de Protestant, de Doopsgezinde Zondagsbode en Vrije Geluiden van de VPRO werden gedrukt. Deze bladen, die in de drukkerij aan de Landbouwstraat (hoek Magnusstraat) werden gedrukt, kregen al snel een verschijningsverbod omdat ze anti-Duitse artikelen bevatten. Opnieuw via zijn vader, die in zijn woonplaats actief was in de ondergrondse, kwam Menno in de zomer van 1943 in contact met de mensen achter het sinds twee jaar verschijnende blad Vrij Nederland. Gedurende een halljaar werd bij De Westfriese Kerkbode met wisselende tussenpozen dit illegale blad gedrukt. Een gewaagde onderneming in bezet Nederland, waar al eerder korte metten was gemaakt met mensen die zich hieraan "bezon digden". In Amsterdam werd door een ondergrondse redactie de kopij geschreven. Door koeriersters werd deze kopij, vanuit de hoofd stad, met de trein naar Schagen gebracht. Als drukker liep je een groot gevaar omdat het materiaal, het zetsel en het drukwerk er toch enige tijd lag. Daarom werd Vrij Nederland meestal niet vaker dan een paar keer achter elkaar bij dezelfde drukkerij ge maakt. Je kon iemand daarmee niet te lang belasten. Bovendien zouden de Duitsers via de manier van drukken op het spoor van de drukkerij kunnen komen. Aan het drukken van Vrij Nederland kwam begin 1944 een abrupt einde, toen Poldervaart werd gearresteerd. Door twee politiemannen, Flapper en van Haren, werd hij naar Amster dam gebracht voor verhoor, waarna hij werd vastgezet in de gevangenis aan de Amstelveenseweg. Even na Pasen werd hij, wegens gebrek aan bewijs, vrijgelaten. Nadien had hij met Vrij Nederland niets meer te maken. Wel heeft hij later kopij voor het Parool naar diverse drukkers gebracht. Spelen met vuur lag hem wel. De gebroeders Luider waren onder aanvoering van Sjirk Luider actiefbetrokken bij acties van de LKP; wapentransporten, levensmiddelenvervoer en sabotagedaden. In het begin van de oorlog werd de familie Luider verdreven uit hun woonplaats Den Helder. Door de ravage die de Duitsers aanrichtten in de marinestad moesten zij evacueren. Ze konden terecht bij de familie Huiberts aan de Menisweg te Schagen. Voornamen: Sjirk Ruurd (Sierk) Geboren: 2 februari 1918 te Den Helder Overleden: 16 april 1974 te Calgary, Alberta, Canada Gehuwd met: Nelie Roggeveen in mei 1945 te Schagen Beroep: timmerman Schuilnaam: Sjirkde Boer Voornamen: Pieter Lucas Geboren: 24 maart 1920 te Den Helder Overleden: onbekend Gehuwd met: Nel Wardenaar op 3 oktober 1945 te Schagen. Beroep: timmerman Schuilnaam: Piet de Boer Voornamen: Michiel Geboren: 23 mei 1921 te Den Helder Overleden: 26 oktober 1964 te Den Helder Gehuwd met: Alie van Vliet op 14 februari 1946 te Alkmaar Beroep: metselaar Schuilnaam: Giel de Boer Voornamen: Jan Geboren: 18 augustus 1923 te Den Helder Overleden: onbekend Gehuwd met: Jacoba van der Oord op 16 augustus 1950 te Venhuizen Beroep: automonteur Schuilnaam: Jan de Boer Voornamen: Herman/Henk Geboren: 10 augustus 1925 te Den Helder Overleden: 25 augustus 1975 te Calgary Gehuwd met: Atie Bakker op 20 februari 1947 te Den Helder Beroep: schilder Schuilnaam: Herman de Boer 6

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 6