Zuster Agnes oom Jaap waar Wilhelmus in woont met een filiaal van vader aan de ene en de barbierszaak van Wilhelmus sloegen we over, en dan voor het raadhuis hebben we de bank van Koelman en daarvoor de zaak van Kool in dameshoeden en sigaren; wat een combinatie! Dan hebben we de Markt met al z'n cafés. Je kent die allemaal wel. Ook Vredelust waarin rode oom Kees gewoond heeft. De Roode Leeuw van Huibers, het Vosje. Willen we de Papestraat even doorgaan, rommel, allemaal rommel, daar woont Willem Plukker de kruidenier naast de bedelaarsdoele. Maar gauw voorbij lopen, we krijgen anders logés. Het bruggetje over en het Rapenpadje langs, dan zijn we aan het Noord, maar het Noord gaan we niet op, we hebben geen tijd meer. Gauw langs slager Poeger komen we bij Janus Deutekom die een vrouw van de Mikkert trouwde. Van Portegijs die op de plaats van Hannes Polder woonde, nu, van Janus Deutekom, heeft onze Ben een dochter getrouwd n.1. Dieuw. We gaan veel te langzaam, we moeten nog meer herinneringen 'pakken'. Weet je nog dat Knü- wer er woont en even verder Slaan Luisjes, daar werd de eerste punten van de moord van Bute ontdekt, daar heeft de moorde naar Klaas Boes een ketting in de heining gegooid. We gaan verder, hier woont Kaatje Waterman, de heks en schrik van het Noord en hier de ijzerwinkel van Gerrit Ranke, dat weet Dora Keet nog wel. En dan op de hoek De Wit de kruidenier. We gaan het Rensgars om, de timmerwinkel van Vlaming en van tante Jet, eerst de mooie villa van Govers, die getrouwd is met Jeanne de Pater. Op het Rensgars is niet veel te beleven, alleen het huisje van de dames Pinkster ken je nog wel. Het protestantse bewaarschooltje ofwel de gemeenteschool, dan de boerderij van De Pater en vervolgens de Bierkade waar dokter Hoekstra woont. Op de Bierkade ken ik geen mensen, alleen het verste huis van Nagelhout. Je weet toch wel waar Geertje van Keulen woont, hier in de kruidenierswinkel. Even verder is dat pad waar Guurtje Borst woont. Dan gaan we niet verder, we zouden in de Wiel terecht komen. Wel weet je nog dat Dirk Koning en Antje Weel op die grote boerderij wonen, maar zo ver gaan we niet, want ik krijg trek in een lekker kopje koffie op de Hoogzij. Broer en zuster Brügemann zijn nu bijna aan het eind van hun denk beeldige wandeling door Schagen. Via de Herenstraat, de Markt en de Laagzij komen ze bij hun huis. We genieten dan van een uitvoerige be schrijvingvan thuis, alle vertrekken inclusief de winkel en het turfhok. We gaan terug en komen in de Herenstraat, niks geen kennis sen, alleen de Kleine Winkel van Koster en de ijzerwinkel van de weduwe Ranke, later Dignum. Trijntje Dignum ken je zeker wel. En nu zijn we weer op de Markt en gaan naar de Laagzij. Op de hoek is café Centrum van Kees Vermeulen, verder Toontje Boer die altijd lacht. Nog een café, dat van Oudshoorn, wel allemaal kroegen. Het Groot Noordhollandsch Koffiehuis Het ouderlijk huis Gezicht op de Gedempte Gracht in de richting van de Molenstraat. Deze foto is gemaakt door R.J. Brügemann, een zoon van Jacob Brügemann. 17

Kakelepost - Schagen | 2010 | | pagina 17