Verzetsverhalen Piet Blokker (vervolg) In het vorige nummer van de Kakelepost (24e jaargang, nummer 2, juni 2009) hebt u kunnen lezen dat de redactie de mensen die in WO II een rol hebben gespeeld in het verzet in en rondom Schagen nog een keer wil gedenken door een reeks artikelen over hen op te nemen. Die artikelen komen uit het boek '10 jaar Mug- genburg' geschreven door E. P. Barendregt, A. C.Jansen en F. G. J. van Zwam. De redactie is hen dankbaar dat ze van hun vele werk gebruik mag maken. In dit nummer kunt u lezen over Piet Blokker, Frits Bongenaar en Piet Gootjes. Eén van de kernleden van de verzetsorganisatie in Zijpe en Schagen was zeker Piet Blokker. Een onverschrokken en soms bijna roekeloze verzetsman waar in het noorden van de wijk Muggenburg een straat naar is vernoemd. Piet Blokkers wieg stond op 10 januari 1916 in Akersloot, waar zijn vader een boerderij en veehandel had. Toen hij negen jaar oud was, verhuisde het gezin naar Keinsmerbrug, waar hij op 16-jarige leeftijd op de dors van de boerderij een foeragehandel begon. Later verplaatste hij de handel naar de oude kaasfabriek, waar hij na zijn huwelijk in 1944 ging wonen. Piet Blokker was al vroeg bij het verzet betrokken. Al voor 1942 is hij begonnen met het onderbrengen van onderduikers. Daarnaast zorgde hij onder andere voor onderduikadressen en bonkaarten, en was hij betrokken bij het vervoer van wapens. Piet Blokker vormde samen met Riet Gootjes en districdeider Piet Ott de kern van de organisatie in Zijpe en Schagen. Hij werkte aan het verzet mee uit principe. De Duitsers hoor den hier niet en moesten worden bestreden. Tevens was hij als persoon erg gesloten, want als je in die tijd niets wist, kon je ook niets zeggen. Piet Blokker had in die tijd een zogenaamde groene kaart', waar op stond dat hij vanwege de foeragehandel onmisbaar was voor de voedselvoorziening. Een nogal dubbelzinnige toestemming, want hij regelde ook illegale voedseltransporten voor onderdui kers. De kaart waarmee Blokker tewerkstelling in Duitsland kon ontlopen, was voorzien van een vervalste handtekening van de toenmalige NSB-burgemeester. Handtekeningen vervalsen was het specialisme van zijn verzetscollega C. Keesman die talloze valse trouwboekjes, persoonsbewijzen en andere papieren heeft vervaardigd. Wapens die door de Engelsen waren afgeworpen boven terrein Mandril aan de Zomerdijk werden door Piet in zijn auto opgehaald en in Zijpe op verschillende adressen bezorgd. Onder het hooi en de stro van de foeragehandel lagen stenguns, pistolen, revolvers en ook bazooka's. Na aflevering werden deze wapens door o.a. de gebroeders Luider uit Den Helder verder getransporteerd naar de instructieplaatsen. Dit gebeurde onder meer op een handkar met kachelpijpen, kachels en aanverwante spullen, zodat het leek alsof ze kachelsmid waren. Piet Blokker was in de winter van 1944-1945 ook betrokken bij de overval op het gemeentehuis van Anna Paulowna om het bevolkingsregister in handen te krijgen. De registerkaarten werden onder de varkenshokken van enkele boeren verstopt en kwamen na de oorlog vrijwel ongeschonden weer tevoorschijn. Als Piet ergens op af ging, zette hij een bril zonder glazen op, trok een hoed diep over zijn ogen en ging zo op pad. Dit moest hij doen omdat iedereen hem kende en hij anders bij acties te gemakkelijk herkend werd. Piet was een moedig verzetsman. Hij bleefbij de ondergrondse betrokken tot het einde van de oorlog. Na de bevrijding sprak hij er nog nauwelijks over. Hij ging gewoon weer aan het werk.. Voornamen Geboren Overleden Gehuwd met Beroep Schuilnaam Piet 10 januari 1916 te Akersloot 3 september 1976 in de gemeente Haarlemmermeer. Alie Biersteker op 3 maart 1944 foeragehandelaar Gerritse «W*f» De man met bril achter Lenie Blind is Piet Blokker. Voor het gemeentehuis vam Anna Paulowna zien we in het midden, met hoed en jas, Piet Blokker.

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 8