Leonard Roggeveen -■jB11TCg™wr IDE KLEI"1 -«JNKtL Wie in Schagen is geboren of er gedurende lan gere tijd heeft gewoond loopt het risico besmet 1 te worden met het schrijfvirus. Dit heeft in het verle den verschillende auteurs opgeleverd die provinciale, landelijke en soms ook internationaal bekendheid verwierven. Het moeten er tientallen zijn geweest, waarvan de meesten zijn vergeten. Wie nog niet vergeten is, is Leonard Roggeveen. Zijn naam zal bij de meeste lezers wel een belletje doen rinkelen. Hij was niet alleen nationaal maar ook internationaal bekend. Verschillende van zijn boeken zijn vertaald. Op de middelbare school heb ik Engels leren lezen uit boekjes van de Daantjes serie (tot 10 jaar). We vonden het allemaal erg kinderachtig maar er was niets beters die eerste jaren na de Tweede Wereldoorlog. Het was toen roeien met de riemen die je had. Voor jonge kinderen was er Okkie Pepernoot en bij de oudere jeugd waren de avonturen van Bram Vingerling erg in trek. De grote schrijver Harry Mulisch was erg onder de indruk van dit boek dat hij als 12-jarige had gelezen. In een interview in NRC Boeken (25.2.2000), lezen we: ""Ik wilde als twaalfjarige schei kundige worden. Ik wilde de Nobelprijs voor chemie krijgen", zegt Mulisch, "ik identificeerde me met Bram Vingerling, met de grote geleerde die ik worden wou. Op de deur van mijn zolderkamer stond 'Laboratorium prof dr. mr. ir. H.K.V Mulisch Esq.', precies zoals ik in Voer voor psychologen beschrijf Toen ik er een tijdje niet was geweest, was alles overdekt met muggen, een vreselijke plaag. Het was oorlog, uit strategische overwegin gen hadden ze half Noord-Holland onder water gezet. Ik heb de muggen met zwavel en salpeter vergast." Van Mulisch' wens scheikundige te worden kwam niets terecht. "Ik werd van school getrapt, het werd oorlog. Toen ben ik gaan schrijven. Dat zat op de een of andere manier al in dit jongensboek besloten." De honderdste geboortedag van de schrijver 1998) is in Schagen herdacht met een kleine tentoonstelling van zijn werk in de bibliotheek. De Schager Courant besteedde hier aandacht aan met een paginagroot artikel in de krant van 23 januari van dat jaar. Op 23 juni van dit jaar was het vijftig jaar geleden dat Leonard Roggeveen in s-Gravenhage op 61 -jarige leeftijd overleed. Aan deze gebeurtenis is, voor zover mij bekend, niet veel aandacht besteed, behalve in het Westland waar hij zijn schrijverscarrière begon. Leonard Roggeveen werd op 2 maart 1898 in Schagen geboren aan de Loet op de hoek van de Herenstraat. Zijn vader, Jan Rog geveen, had daar een slagerij. Zijn moeder was Anna Ploeger. De eerste Roggevenen kwamen aan het begin van de 18e-eeuw naar Schagen en hebben sindsdien hun stempel gedrukt op de Schager gemeenschap zoals te lezen valt in de uitgebreide stamboom van de familie Roggeveen gepubliceerd in de 19de jaargang van het tijdschrift Westfriese Families. Hoewel de Ploegers bekend staan als slagers was Anna's vader, Meijert Ploeger, arbeider, haar broer Dirk was smid en broer Leonard Johan was zadelmaker. Van de drie kinderen, die in het gezin Roggeveen werden geboren, was Leonard de oudste. Twee jaar na zijn geboorte werd Meijert Jan geboren en in 1910 werd het gezin verblijd met een dochter, die Neeltje Juliana werd genoemd. De basis school die Leonard bezocht was recht tegenover de slagerij aan de overkant van de Loetersloot. Hij zal met plezier de lessen hebben gevolgd met als resultaat dat hij koos voor een opleiding als onderwijzer. Van 1912 tot 1916 bezocht hij de Rijkskweek school voor onderwijzers in Haarlem. Hij hoefde na het behalen van de akte niet lang te zoeken naar een baan. In 1916 werd hij onderwijzer in Heenweg (gemeente s-Gravenzande) tegen een jaarloon van 625 gulden. Drie jaar later werd hij onderwijzer op de openbare lagere school aan het Marktplein in 's-Gravenzan de. In 1921 verhuist hij naar Leiden en in 1923 naar Den Haag waar hij van een school wordt. Kort na zijn aankomst in 's-Gravenzande begon hij een jeugdru- 14

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 12