Jan van der Ben ander verzetdrukwerk dat ze rond moest brengen in huis. Een van haar favoriete plekjes was het toilet. Onder de ouderwetse houten toiletbril was veel loze bergruimte. Lenie had in die tijd veel contact met verzetsmensen uit de gemeente Zijpe waaronder Piet Blokker en Piet Ott. Na de bevrijding is voor het gemeentehuis van Schagerbrug een groepsfoto genomen, waarop Lenie Blind te zien is als enige vrouw, te midden van allemaal gewapende verzetsmensen. In 1946 is Lenie Blind getrouwd en kreeg vier kinderen. Ze was bijna 25 jaar gelukkig getrouwd toen ze ziek werd en op 24 augustus 1971 overleed. Ze was een moedige verzetsvrouw die veel gevaren heeft getrotseerd. Aan de oostelijke rand van de wijk is een straat vernoemd naar Jan van der Ben, een man die tijdens de oorlog veel betekend heeft voor de voedselvoorziening in onze regio. Jan van der Ben was de zoon van Klaas van der Ben en Grietje Meijer. Na de lagere school bezocht hij de Rijks Hogere Burger School (H.B.S), te Alkmaar. Jan behaalde daar zijn diploma in 1940. Een jaar daarvoor, in 1939, schreef Jan van der Ben zich op 17-jarige leeftijd in voor een opleiding tot marineofficier. Deze opleiding zou starten in 1940, maar de oorlog verstoorde zijn plannen. Hij zocht een andere baan en vond deze bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Alkmaar. Door toedoen van de heer Gerrit Sloot, zijn toenmalige chef op het arbeidsbureau, kwam hij in aanraking met het verzet. Hij was, vanuit het verzetswerk, betrokken bij de voedselvoor ziening, voor verzetgroepen en onderduikers. Ooit is hij daarbij een fietstas met voedsel verloren. Verder zijn er van Jan van der Ben geen verhalen en gebeurte nissen uit de oorlog te achterhalen. Misschien ligt hieraan ten grondslag het feit dat hij bij de slag bij Rustenburg' een aantal van zijn kameraden heeft verloren. Na de oorlog was die tijd, ook binnen het gezin, niet bespreekbaar. Na de oorlog ging hij werken bij J. P. Beemsterboer in Warmenhuizen. Inmiddels had hij zijn vrouw Co Zander leren kennen. Zij trouwden in 1946 en kregen twee zoons en een dochter. In 1956 besloot hij met zijn collega Tinus Groot voor zichzelf te beginnen. Zij richtten samen Begro BV op, een import- en exportbedrijf in aardappelen, groente en fruit. Voetbal was een van zijn grootste hobby's. Op 17-jarige leeftijd speelde hij al in het eerste van Schagen. Na de oorlog voelde hij zich aangetrokken tot het betaalde voetbal en bezocht regel matig de wedstrijden van Alkmaar '54. Dit leidde via de rol van bestuurslid tot het voorzitterschap van die voetbalvereniging. Als voorzitter van Alkmaar '54 heeft hij aan de wieg gestaan van AZ '67, een fusie samen met F. C. Zaanstreek. Als secretaris nam hij zitting in dat nieuwe bestuur. Aan zijn arbeidzame leven kwam op 14 juli 1975 plotseling een eind. Hij stierf op 53-jarige leeftijd aan een hartaanval. Voornamen Jan Geboren 18 april 1922 te Schagen Overleden 14 juli 1975 te Noord-Scharwoude Gehuwd met Co Zander Beroep Voor de oorlog werkzaam bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, na de oorlog medeoprichter van Begro BV, een import- en exportbedrijf in aardappelen, groente en fruit. Jan van der Ben. Anneveldt en Van der Ben waren enthousiaste voetballers. Achterste rij van links naar rechts: Theo de Weger, Klaas Leguit, Siem Breebaart, Jan van der Ben, Dirk Schoorl, Gerrit Anneveldt, Rein van Haren, Siem Grootes, trainer F. Meinders. Voorste rij: Henk Middelbeek, Gerrit Boontjes, Jaap Slikker, Ab de Wit, Teun Schoorl en Piet Stam. (Niestadt collectie Zijper museum) 10

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 10