isten de lief- enlangwas jsbaan, mid- mooi in de an de vorige empten ging :rs. De eerste het ijsver- ie ar de huis- verd. Mij is ür stond in de grote tent op id van isitie, die noest verhui- Aan de Westerweg is de ijsbaan vrij lang geweest, op het rugbyveld, totdat ook hier de ruimte werd opgeslokt voor de bouw van woningen, flats en kantoren. "De Magnusrijders" hebben nu een stuk land van de gemeente in gebruik aan de Snevert naast de Provinciale weg. De gebruiksperiode hiervan liep tot 2007 en is dus verlopen zonder dat er een oplos sing is gekomen.In de krant heeft u kunen lezen hoe het gedurende de afge lopen vorstperiode is gegaan. Aanvulling van de redactie Omstreeks 1880/1881 werd in Schagen de eerste ijsvereniging opgericht met de eenvoudige naam 'IJsvereniging'. Tijdens de jaarvergadering op 8 december 1882 telde de vereniging ongeveer 90 leden en was er 150 gulden in kas; zo lezen we in de Schager Courant van 14 december van dat jaar. Het verslag vervolgt aldus: "Een belangrijke vraag was wat men zou gaan doen als de vorst echt doorzette. Hardrijderij op schaatsen? - Brrr. Zoo iets was met het oog op het sterk ontwik keld humaniteitsgevoel dezer eeuw, immers ongezond, ja, onmenschelijk. Waartoe zou men doelloos de hardrijders bloot stellen aan het gevaar hunne gezondheid te verliezen door boven matige krachtsinspanning. Na velerlei discussie werd eindelijk- besloten een wedstrijd te houden in het schoonrijden; dito dito, waarvan de deelnemers zouden kampen ten bate van nooddruftige weduwen uit deze gemeente, en tertio wanneer ijs en weder zich daartoe zullen leenen, een harddra verij met paard en slede. Tot nadere omschrijving van den wed strijd ten bate der weduwen, is bepaald dat elke weduwe zich kan aanmelden en onder de kampioenen haar strijder kan aanwijzen, terwijl aan elk die zich aan meldt levensmiddelen zullen worden geschonken en men de overwinnende sportman een prijs en premie zal toeken nen." Of er in dat jaar nog geschaatst is, is niet bekend. Eind januari 1885 was er vol doende ijs om wedstrijden te organise ren. De hardrijderij (dus toch) op de Langesloot aan de Laan was een groot succes met 28 deelnemers. De winnaars waren A. Plakman en P. Overtoom die de premies van zes en drie gulden onvingen. Aan 50 personen waaronder 41 weduwen werd een flinke hoeveelheid erwten, bonen, gort en spek uitgedeeld. Twee dagen later werd een parenwedstrijd gehouden. De hoofdprijs, 20 gulden dit- keer, ging alweer naar A. Plakman. Nu moest hij echter delen met zijn partner J. Fustenburg. In 1893 ontstond de behoefte aan een ijs baan maar pas in 1903 werd het initiatief genomen om daadwerkelijk op zoek te gaan naar een geschikt stuk land. Door de hoge kosten die de aanleg van een ijs baan met zich meebracht mislukte dit initiatief. Vijfjaar later lukte het echter wel en werd van de heer S. Keet, onder redelijke condities, een stuk grond achter de gasfabriek gekocht en ingericht als ijs baan. Deze baan kreeg de naam 'Wilhelmina'. Op deze baan is nog jaren, hoe lang weten we niet, geschaatst tot groot genoegen van de liefhebbers. Ijsbaan Wilhelmina achter de gasfabriek. 9

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 9