Lief en leed op het perceel Schoenmakerspad 1 - slot Ruud van de Pol Cornelis Roos (eigenaar) Cornelis Roos is op 20 maart 1854 gebo ren in Zijpe. Hij gaat als arbeider werken bij de spoorwegen, toen de H.IJ.S.M. In 1886 krijgt hij de functie van wisselwach ter, een functie die hij 25 jaar trouw ver vult. Op 16 maart 1883 trouwt hij in Schagen met Guurtje Zeeman eveneens uit Zijpe, waar zij op 16 mei 1861 is gebo ren. In het gezin worden vier kinderen geboren waarvan er één jong overlijdt. Cornelis zit na zijn pensionering niet slecht bij kas. Heeft hij misschien geld uit een erfenis gekregen dat hij voordelig denkt te beleggen in onroerend goed? Hij koopt niet alleen de boerderij met grond aan de Schoenmakersweg maar ook een huis met erf aan de Hoep en wat bouw land aan de Nes. De boerderij wordt ver huurd aan Dirk Brugman. Cornelis Roos blijft met zijn gezin wonen aan de Hoep. Op 15 december 1915 overlijdt Guurtje Zeeman. Er is geen testament en de boe del wordt dus verdeeld. In 1917 krijgt de verdeling zijn beslag en komt het boerde rijtje aan de Schoenmakersweg in handen van de zoon Cornelis Jacobus Roos. Deze heeft kennelijk liever geld dan een boer derij en verkoopt in dat zelfde jaar het huis met erf en land aan Anthony Mooij. Dirk Brugman (bewoner) In hetwijkregisterdatin 1910 werd aan gelegd, staat dat na Pieter Schrieken Dirk Brugman de nieuwe bewoner was. Het merkwaardige is dat hij ook vermeld staat als bewoner van de volgende boer derij aan de Schoenmakersweg. Het Bevolkings Register geeft hierover geen uitsluitsel omdat indertijd bij een verhui zing binnen de gemeente doorgaans de verhuisdatum niet werd genoteerd. Dirk is geboren in Nieuwe Niedorp op 2 januari 1860 en aldaar op 1 januari 1887 getrouwd met de 23-jarige Neeltje Doorn uit Zuid-Scharwoude. Ten tijde van zijn huwelijk was hij landbouwer, later wordt hij vermeld als vethandelaar. Het gezin is in 1901 in Schagen gekomen en heeft op verschillende adressen gewoond. Anthony Mooij (eigenaar) Anthony is ten tijde van de aankoop sla ger in Zuid-Scharwoude. Hij is echter een echte Schagenaar en op 30 juni 1889 aan de West-Friese dijk bij de Keins geboren als eerste kind van Hendrik Mooij en Maria Borst. Op 17 september 1914 trouwt hij in Zuid-Scharwoude met de aldaar geboren 20-jarige Anna Metselaar. Op de datum van de aankoop hebben Anthonie en Anna een dochter en is Anna in verwachting van, wat later zou blijken, een tweede dochter. Hij koopt het boerenbedrijfje voor zijn vader Hendrik Mooij die het wat rustiger aan wil doen. Hendrik Mooij en zijn zoon Hendrik Jacob (bewoners) Hendrik is in Schagen geboren op 18 december 1857 op het Noord. Zijn ouders zijn Anthonie Mooij, uit Uitgeest, en Grietje van Twuijver uit Wieringerwaard. Hij trouwt op 27 april 1888 in Schagen met Maria Borst. Het echtpaar krijgt drie zoons: Anthonie, Jan Abraham en Hendrik Jacob; alle drie geboren aan de Keins. Op 22 december 1916 overlijdt Maria Borst op 54-jarige leeftijd. Anthonie en Jan Abraham zijn dan al de deur uit en Hendrik blijft in de woning aan de Keins achter met zijn jongste zoon die een baantje heeft als slager. Hendrik zoekt een klein bedrijf om zelfstandig zijn brood te kunnen verdienen. Zijn zoon Anthony schiet hem te hulp en koopt voor zijn vader het boerderijtje aan de Schoenmakersweg. Hendrik kan het op den duur echter niet meer alleen af en in juni 1920 trekt zijn jongste zoon bij hem in. Echter niet voor lang, want medio november 1922 vertrekt deze naar Zuid- 4

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 4