De Jachtwagen Uit de collectie van Museumboerderij Vreeburg Een bekende Schagenaar was Jacob Appel. In zijn jeugd had hij een techni sche opleiding genoten en hij ging daar na werken bij de Ford-garage van Blaauboeren Kossen. Hij specialiseerde zich in landbouwmechanisatie m.n. trac toren en werd chef van de werkplaats. Appel begon op 73 jarige leeftijd nog met modelbouw, specifiek van authentieke Schagense rijtuigen. De rijtuigen van de West-Friese Folklore, toen opgesteld in de oude wagenloods, werden nauwkeu rig opgemeten en gefotografeerd. Thuisgekomen werd er eerst een con structietekening gemaakt, want elk onderdeel moest straks tot in de kleinste details overeenkomen met de werkelijk heid. De huiskamer aan de Julianalaan werd min of meer zijn atelier. Van oude eikenhouten meubels gebruikte hij het hout. Het koperen beslag op de wielen kwam van een oude gordijnroe. En zo maakte hij een groot aantal miniaturen waaronder deze jachtwagen, op een schaal van 1:8. Het miniatuur en de origi nele jachtwagen worden beiden in ons nieuwe rijtuigmuseum geëxposeerd. De echte jachtwagen met zijn gebogen bomen is ontwikkeld voor pleziertocht jes. Met landaanspanning en één of twee paarden voor de kar is deze wagen ideaal voor een tripje met een gezelschap van 4 a 5 personen. Gezellig er even op uit, een frisse neus halen in de natuur. Ook reed men met dit sportrijtuig naar de jachtplaats toe; er werd niet vanuit de wagen gejaagd. Achterop de rechthoekige rij- tuigbak is een wildrek beves tigd waarop het geschoten wild gelegd kan worden. Maar een rieten picknick mand kan natuurlijk ook! Opmerkelijk zijn de grote gebogen spatborden met de lage treeplank aan de zijkan ten. Ook zijn aan weerszijden twee lage portieren aange bracht. Het onderste deel van de achter leuning van de koetsiersbank is omklapbaar waardoor plaats voor goede ren of zitplaatsen voor kinderen ontstaat. Opmerkelijk zijn de prach tige lantaarns met de inscriptie "Gebr. Buitenweg De Bilt". Deze behoren dus zeker bij deze wagen die omstreeks 1905 gebouwd is door de Gebroeders Buitenweg in De Bilt. De jachtwagen is blank gelakt met een zwart onderstel, deze kleuren waren gemakkelijk in het onderhoud. De banken zijn met groen velours bekleed. De wielen hebben ijzerbeslag, de voorwielen met 12 spaken hebben een diameter van 80 cm, de achterwielen met 14 spaken, een diameter van 100 cm. De afmetingen van de jachtwagen zijn: L. 515 cm, B. 175 cm en H. 160 cm. De vorige eigenaar was Stalhouderij Hoed te Alkmaar. En als U deze 2 objecten wilt zien, ons rijtuigmuseum wordt op 8 april 2009 officieel geopend. Gerard Koel

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 23