rkers, ten en iren :ns P. Dekker n erSchager imeester kken bij nningen in wijk-Holstein. uan Pieterjansz tot Hoochtmoude als macht ende uoocht uan AeffWillemsdr Gerrijt Wil- lemsz jegemuoordich oudt burgemeester binnen Scagen ende Willem Frericxsz als kinderen ende eijjgenamen uan Maritgen Lubbertsdr de ouerleden huijsvrouwe van FrerickRembrantsz uoorseijd (Actum 01-03-1589) Het gaat om de uitkoop van een vierde gedeelte van de erfenis, ten bedrage van vijfhonderdzevenentachtig gulden, twee en een halve stuiver en twaalf penningen. Pieter Broers Pieter Broers was chirurgijn in Schagen, Mr. Chirurgijn zoals dat heette. Cornelis Groen uit de Zijpe en Jan Dircsz Backer ook uan daar, 'als geordonneerde uoogden ouer Petrus en Trijntje Hoogerduijn, achtergelaten kinderen en erfgenamen uan Dominee Petrus Hoogerduijn in zijn leuen predicanttotjisp en Trijntje Hoogerduijn aldaer ouerleden, cuelcke laestgenoemde etjgenaem was van Pieter Broers, in zijn leuen oud burgemeester en Mr Chirur gijn alhier, in die qualiteijt uoor de eene heijf, mitsgaders Pieter uan der Deure schoolmeester tot Grootebroek, testamentaire mede uooght ouer deselue Petrus en Trijntje Hoogerduijn, als eijgenaem uan Wijbrighjans haergrootmoeder maternel, uijt dien hoofde uoor hem seljs en hem sterck makende uoor zijn conjrater broer Hen- dricsz Smit, tot Bouencarspel, in die qualiteijt uoor de wederhelft' uerkopen aan Andries uan der Oort 'een huijs en erue op de plaets, daer inne althans tuoont, belent de gemeene steegh ten noordenBarent de backer ten tuestenuoor de somma uan uijfhondert en uijftigh guldens urij geit...' (Actum 18-05-1719) In hetzelfde inventarisnummer: Blz. 25V Pieter Adriaensz Buijs, backer op de Plaets, uerkoopt aan Barent Jansz ter Maat, geiuesene backer tot Grajt, 'een huijs ende erue neuens 't backersgereetschap daar bij behoorende soo als 't behect en bedoelt staet op de Plaets belendt de cueduiue uan Cornelis Ceman ten mesten en de erue uan Pieter Broers ten oosten met de last uan uijftien stuijuers eijpagt jaarlijks ten behoeue uan den pastorije uan Schagen uoor uier hondert en tnegentigh caroliguldens (Actum 20-05-1711) Pieter Broers was volgens Bregman bur gemeester in 1687 Mr. Pieter Broers doet op 27 februari 1664 belijdenis en woont dan in de Papestraat (Klapper op het) Lidmaten- en attestatieregistervan de herv. Gem. Schagen, 1624-1800). Hij trouwt op 17 maart 1669 met Wijbrigh Jans (Schagen, DTB inv. 6 folio 9). Een van hun kinderen is zoals hierboven al bleek, Trijntje, zij huwt met de predikant Petrus Hoogerduijn. Petrus en Trijntje Hoogerduijn zijn hun kleinkinderen. Tussen 1711 en 1719 overlijdt hij. Pieter Cornelisz. Crabbedam Met betrekking tot Pieter Cornelisz Crabbedam vinden we het Oud Archief Schagen in inv. nr. 5891, blz. i39r: "Wij Allert Pietersz ende Claes Cornelisz Brouwers Schepenen binnen Schagen oirconden ende kennen eenenjegelicken (ieder) dat voor onsgecompareert verschenenis Pieter Cornelisz Crabbedam oudt burgemeester deser stede als uoocht uan Jannetgen Hendricxsdr ende bekende in dier qualite uercojt te hebben ende uercoopt mits desen Offert Olfertsz Messemaker een huijs ende erue staende ende leggende binnen Schagen opte Hogesijde belentjan Sijuertsz ten mesten Aris Allertsz Weger ten oosten...' (Actum 12-05-1623) Crabbedam treedt hier op als voogd en als oud burgemeester. Waarom hij oud burgemeester wordt genoemd is niet dui delijk. Hij kan niet overleden zijn, want hij is voogd over Jannetje Hendriksd. Ook in transportaktes van 1612,1615 en 1616 wordt hij genoemd. Als schepen treffen we hem niet aan, maar dat zegt weinig, omdat er steeds door twee van de zeven schepenen zitting gehouden wordt voor deze transportaktes. Het kan zijn dat hij die taak niet kreeg toebedeeld. Mogelijk wordt hij gevonden in een nota riële akte, of in een schepenakte omdat hij een rol te vervullen had in een rechts zaak die door schout en schepenen werd afgehandeld. 21

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 21