Dijkwerkers, migranten en handelaren burgemeester is geweest. Mogelijk levert de schoonzoon van deze Jan Lourensz een glimp van de waarheid op. Die Schoonzoon is Jan Pietersz. Hoochtwoud (of Hoochwoud, Hoochtwoudt, Hoogwoud) Waar deze Jan Pietersz Hoochtwoud is geboren, is nog niet duidelijk. Hij is op een gegeven moment in Schagen blijkens een akte in de transportregisters (Oud Archief Schagen, inv. nr. 5887, blz. 136: Cornelis Eelisz Noort wonende opten Slaper oerkoopt aan Jan Pietersz Hoochtwoudt een stukcjroedland; Hoochtwoudtsteltalsspeciale hijpoteecke 'omtrint vijftalffgarsgroetlants mede legende binnen Scatjen in Nescaech bij Labberens belent met Dirck Pieter Dircx aende westen ende Garbrant Duijn aende oosten (Actum 26-02-1590) Ook het Verpondingsregister van 1595 (blz. 9), vermeldt hem, hij woont dan op de Noortsijde Hemckewerff. Hij is een aantal keren schepen van Schagen, in elk geval in 1594 en 1598 en burgemeester in 1597,1598 en 1600. Hij trouwt met Willemtjen Jans, dochter van Jan Lourensz. uit Schagen. Bij haar krijgt hij zeker één kind, een zoon, Pieter Jansz Hoochtwoud geheten. Hij verhuist naar Alkmaar waar hij in juni 1600 als poorter wordt ingeschreven. Hij maakt samen met zijn vrouw een tes tament bij notaris Huijbertjacobsz. van der Lijn in Alkmaar, welk testament gedateerd is 20 februari 1603 (zie Dekker). Na het overlijden van zijn vrouw, her trouwt hij op 15 januari 1606 met Hillegondt van Foreest. Een aantal keren is hij ook in Alkmaar schepen (1612,1613), en maakt hij deel uit van de vroedschap (1618). Hij overlijdt in 1619 of 1620. Hij was betrokken bij bedijkingen in Oost-Friesland, getuige het vele dat Dekker daarover in zijn nieuwste boek vertelt. Of de relatie schoonzoon - schoonvader ook inhoudt dat Jan Lourensz de in het boek van Dekker genoemde dijker uit Schagen (eventueel eveneens een der burge meesters van Schagen) blijkt niet uit de gegevens, maar is ook weer niet onwaarschijn lijk. Pieter Jansz tot Hoochtwoude, die wordt genoemd in de onderstaande transportakte (Oud Archief Schagen, inv. nr. 5887, blz. 90), lijkt de vader te zijn van Jan Pietersz Hoochtwoude. Mocht dat zo zijn, dan blijkt dat al in maart 1589 de Hoochtwoudes contacten hadden met Schagen op het niveau van burgemeester en schepenen. Het lijkt zelfs niet onwaar schijnlijk dat Pieter Jansz tot Hoochtwoude was gehuwd met Aeff Willemsdr., een zuster van Gerrijt Willemsz, die blijkens zijn oud burge meesterschap was overleden of verhuisd, of ongeschikt geraakt om een of andere reden. FrerickRembrantsz, de weduwe van Maritgen Lubbertsdr., kreeg geld van familieleden in het kader van de afhande ling van de erfenis van zijn vrouw. Waar deze Pieter Jansz op het moment van het schrijven van de akte woont, is niet duidelijk. Hij kan nog in Hoogwoud hebben gewoond, maar voor hetzelfde geld woont hij al in Schagen. Het begin van deze akte luidt: "Wij Hendrick Martsz endejan Claesz Bombaerts Scepenen in Scapen oirconden ende kennen eenen ije^elijcken dat uoor onsgeco m- pareert ende pecomen is Frerick Rembrantsz jegenuioordich weesmeester binnen Scapen ende bekende voor hem ende zijnen erven ten nollen uoldaen ende welbetaelt te zijn uuijt handen P. Dekker Volgens P. Dekker waren er Schager burgemeester betrokken bij ontginningen in Sleeswijk-Holstein. 20

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 20