Burgemeesters van Sehagen Karei Numan Een aanvulling op de "Lijst van burgemeesters van Sehagen", te vinden in "Sehagen door de eeuwen heen" van Dr. Mr. J. Bregman (1965) Lezend in de transportaktes van Sehagen, die zich bevinden in het Regionaal Archief Alkmaar, in het archief getiteld Oud Archief Sehagen, inventarisnum mers 5885 toten met 5914, kwam ik een flink aantal burgemeesters en oud-bur gemeesters tegen van vóór de datum waarop de lijst van Bregman begint, dus van voor 1627. Een kleiner aantal vond ik er die van na die datum zijn en die functi oneerden als burgemeester in de periode dat Sehagen elk jaar drie burgemeesters telde. Bregman geeft er telkens twee per jaar. Het gaat om een aanzienlijk aantal inwo ners van Sehagen, ooit het ambt van bur gemeester bekleed hebbende. Over elke burgervader zal zeker iets te vinden en te vertellen zijn. Voorlopig op deze plaats iets over de oud burgemees ters, die helemaal onderaan vermeld staan. Iemand kan om verschillende redenen oud burgemeester worden genoemd. Hij is overleden, verhuisd, niet langer in staat tot (door ziekte, verandering van status of anderszins) of gewoon al een of meer keren burgemeester geweest. Het gaat om de oud burgemeesters Pieter Adriaansz. Mulder, Jan Lourensz, Jan Pietersz. Hoochtwoude, Pieter Broers en Pieter Cornelisz. Crabbedam. Uiteraard is iedereen vanaf een bepaald moment oud burgemeester, maar deze worden zo genoemd in de transport- registers. Pieter Adriaansz. Mulder In een transportakte uit 1766 wordt hij oud burgemeester genoemd Oud Archief Sehagen, inv. nr. 5905, blz 88v): "Wij Adriaan Hoep en Gerrit Roos, Schepenen uan Sehagen, doen cont dat uoor ons gekomen is": Jan Lagedijk, Bailliuio en Schout uan Opmeer, tuoonende tot Spanbroek, verkoopt aan Pieter Adriaansz Mulder oud burgemeester ten deser stede 'veertien geersen, negen sneesengroedland, gelegen agter de Loet alhier, belent de Loeterdijk ten ivesten, 't Avondorperlaantjeten oosten, de HoogeAckerten zuijden en sijnde dit land bij en naast malkandergelegen...' (Actum 03-02-1766) Pieter Mulder is een aantal keren burge meester geweest, volgens Bregman in 1747 en 1758 en volgens de gegevens gevonden in de transportregisters ook in 1748 en 1759. Ook behoorde hij vele jaren tot de sche penen van Sehagen Pieter Aarjensz Mulder trouwt met Guurtje Pieters Roos op 10 januari 1723 (Sehagen dtb 6, folio 49). Wanneer zijn vrouw Guurtje Roos is over leden, is niet bekend, maar zeker enige tijd voor december 1729. Hij trouwt immers voor de tweede maal met Annetje Jans Plaats. Dat huwelijk wordt gesloten op 25 december 1729 (Sehagen, dtb 6, folio 54). Op 30 augus tus 1730 wordt hun dochter Aarjaantje gedoopt. Waarschijnlijk is het deze Pieter Mulder die de oliemolen op het Noord koopt in 1745 en weer verkoopt in 1764. Een paar jaar voor zijn overlijden moet duidelijk geweest zijn dat hij niet meer tot burgemeester gekozen kon worden, immers in de bovenstaande akte wordt hij oud burgemeester genoemd en dat gebeurt een aantal jaren voor zijn overlij den. Pieter Adriaansz Mulder sterft in 1769, waarvan aangifte wordt gedaan op 1 maart 1769 door zijn zoon Adriaan Mulder, impost/15,-. Vader Pieter Mulder zat dus niet krap bij kas. Ook zijn zoon Adriaan Pietersz. Mulder waarschijnlijk geboren uit het eerste 18

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 18