daarachter staande schuur. Nadat deze door brand werd verwoest heeft Dekker het nieuwe bedrijfsgebouw ontworpen. Voor de overspanning van de nieuwe schuur werden al gelijmde spanten toe gepast, en het rode pannendak is voor zien van wolfseinden zoals ook bij de bedrijfsgebouwen in de Wieringermeer. Dekker heeft hier niet gewoond, maar verpachtte z'n boerderij aan Piet Bosman Hzn. Zijn zoon vertelde dat verpachter Dekker een zeer sympathieke man was. Als z'n vader, volgens oud gebruik met Kerstmis op z'n brommer naar Bergen ging om de pacht te betalen, nam hij altijd een kip in een zak voor hem mee uit genegenheid. Later heeft pachter Bosman de boerderij voor een redelijke prijs kunnen overnemen. Het is wellicht niet mogelijk om alle boerderijen van Dekker op te sporen, gezien zijn uitge breide werkterrein. Zijn archief is helaas niet meer beschikbaar. Mogelijk heeft hij buiten de genoemde, nog een aantal boerderijen getekend. Chris Dekker, die in de regio gezien mag worden als een vernieuwer in de boerde- rijbouw, zal aan het einde van z'n leven helaas hebben moeten concluderen, dat boerderijbouw in stolpvorm al was ach terhaald. Andere ontwerpen Naast deze vijftien boerderijen, is nog wel een aantal andere opdrachten aan Chris Dekker toe te schrijven. In het kort zijn dat het bijzondere huis van Piet Halman aan de Zuiderweg in Schagen, een woning voor veearts Nicolaas Dekker aan de Kanaalkade te 't Zand, het Hofjesplan van de Hervormde Kerk te Schagen, indertijd begroot op 27.250,-, een woning in de Heerenbosstraat, het voormalige bank gebouw op de hoek van de Oude Slotstraat-Heerenbosstraat, een grote verbouwing van de landbouwhuishoud- school, de voormalige bierbottelarij en woning van W.F.J.van Erp op 't Torenplein, de bouw van een rusthuis met vijftig kamers en conversatiezaal met centrale verwarming plus een verbou wingvan Huize Avondrust namens de diaconie van de Ned. Herv. Kerk, alles te Schagen. In het pand van Van Erp werd als curiositeit nog een stuk gereedschap aangetroffen met Chris Dekker's initia len. Na een welbesteed bouwkundig leven is het echtpaar Dekker in september 1955 naar Bergen (N.H.) vertrokken om van een rustige oude dag te genieten. Z'n woning, kantoor, garage, schuur, erf en tuin, nu Plantsoen 6, heeft hij in dat jaar voor twaalf duizend gulden verkocht aan de architect van de volgende genera tie, de heer Willem Maas. Het echtpaar Dekker-Stammes heeft lange tijd kunnen rentenieren in hun fraaie huis aan de Studler van Surcklaan in Bergen. Op latere leeftijd verhuisden zij naar een serviceflat van tehuis Franckenstate. Chris Dekker overleed tenslotte op de gezegende leeftijd van 94 jaar in 1984 in verzorgingstehuis Oudburg te Bergen en z'n vrouw Anna Stammes overleed zes jaar later op vijf april 1990. Het echtpaar heeft geen kin deren nagelaten. Ze zijn beiden te Schagen gecremeerd. 17

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 17