t ind. Hij orpen in Stammes in jlowna. Bij streeks 1920 s van het i een uiterst rd-Hollands de vlotbrug ijk 277 nog ze prachtige pdrachtvan zen in de rste steen beri937 getrokken extra ver ieren. ;er een grote itvan de s droogge- Het betrof eerste vier landbouwschuren in de nog maar net drooggevallen polder. Van de vijftien inschrijvers om deze schuren te mogen bouwen was de fa. Cor Blaauboer uit Schagen de laagste met 59.560,- Het is reëel te veronderstellen, dat Dekker's contacten met de heren ingeni eurs en ontwerpers van de Wieringermeer-boerderijen van invloed zijn geweest op zijn ontwerpen. Mogelijk kenden zij elkaar al uit hun studietijd. In de Wieringermeer verschilden de ont werpen voornamelijk van afmetingen, maar ook hier waren de bijzondere ken merken nagenoeg gelijk. Beter woon comfort, het aanbrengen van een brandmuur, de overgang van de Friese naar de Zuid-Hollandse stal en het afschaffen van riet als dakbedekking, waarvoor ook rode dakannen in de plaats kwamen, werd door de ingenieurs van de Zuiderzeewerken in de gehele Wieringermeer doorgevoerd. Dekker heeft ongetwijfeld een aantal nieuwe impulsen gegeven aan de traditi onele boerderij bouw. Hierbij valt te den ken aan het ontwerpen van een ruim entree achter de voordeur, het projecte ren van een keuken met aanrecht, slaap kamers op de zolderverdieping, en een wc binnenshuis en het vervangen van riet door dakpannen. De achterstookplaats met de karakteristieke schoorsteen op het achterste dakschild werd overbodig, omdat de kaasbereiding fabrieksmatig plaats vond. Zodoende was hier plaats voor een dubbele jongveestal gekomen. Ondanks deze vernieuwingen zal Dekker tijdens zijn actieve jaren nimmer hebben kunnen bevroeden, dat zijn ontwerpen en zelfs die in de Wieringermeer, binnen een tiental jaren al waren achterhaald. Achter z'n nog in bedrijf zijnde boerderij en zijn nu loopstallen met een melkkel der gebouwd, aangepast aan een moderne bedrijfsvoering Goed voorbeeld doet goed volgen Vermeldenswaard is nog een aantal, nagenoeg identieke boerderijen die gebouwd werden door de Gebroeders Westra uit Warmenhuizen. Een staat er aan de Meerweg 16, een aan de Burgerweg 10 (Hoeve de Stins) beiden in de gemeente Dirkshorn, een aan de Deze boerderij staat aan de Groenveldsdijk 30 (gem. Harenkarspel) De boerderij, een kopie van de ontwerpen van Dekker, is in 1960 gebouwd door aannemer Westra uit Warmenhuizen in opdracht van Dirk Houter, de huidige bewoner. Een architect uit Amsterdam maakte de berekeningen. 15

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 15