eerst in de boerderijbouw is er een echte keuken met voldoende kasten en een aanrecht met een handpomp erop, die is aangesloten op een regenwaterbak. Deze bak is 3000 liter groot en wordt gevoed door hemelwater. Het water wordt opge vangen door het enorme rode pannen dak. De wc in de bijkeuken heeft 'n afvoer naar een beerput. Om verontreiniging van drinkwater door wegsijpelende gier te voorkomen had Dekker beide putten tien meter uit elkaar laten aanleggen. Rode dakpannen De tweede boerderij aan de Kanaalweg in Schagen, werd een jaar later gebouwd in opdracht van Pieter Trapman, drukker en uitgever in Schagen. Trapman bezat een boerderij aan het einde van de Jan Schoenmakersweg, maar omdat z'n land in twee delen werd gesneden door het graven van het kanaal vanaf de Stolpen naar Kolhorn, besloot hij een nieuwe te bouwen aan de overkant van het kanaal, omdat daar het grootste deel van het land lag. Hij verkocht de oude stolp aan de Provincie Noord-Holland en gaf Chris Dekker opdracht een tekening te maken voor z'n nieuwe boerderij. Het bedrijfsge- deelte van de boerderij is nagenoeg gelijk aan de vorige, maar het woonhuis staat hier terzijde aangebouwd aan het stolpge- deelte. Ook hier een dubbel vierkant en Zuid-Hollandse stallen. Een ander belangrijk kenmerk van de boerderijen is, dat zij niet meer met riet, maar met rode pannen zijn gedekt. Rode dakpannen waren kennelijk een soort handelsmerk van Dekker, want een andere kleur dak pan komtmenopz'n boerderijen niet tegen. Nagenoeg dezelfde boerderij als aan de Kanaalweg staat aan de Barsingerweg 11 in de Wieringerwaard, en een aan de Heerenweg 29 te Barsingerhorn. De tweede werd al in 1929 gebouwd in opdracht van Lambertus Vries na het verbranden van de oude stolp door hooibroei. Deze werd op 15 augus tus 1929 aanbesteed in het café van Jan Ko Boontjes te Schagen. Hier waren 14 inschrijvers waarvan K.Kreijger uit Oudesluis de laagste was met 12.093,-. De boerderij aan de Barsingerweg 11 werd gebouwd - na een verwoestende brand van de vorige op 21 september 1931 - in opdracht van de toenmalige eigenaar notaris Hendrik de Boer te Hoogwoud. De notaris, die getrouwd was met Antje Zijp uit de Wieringerwaard, had de boerderij verkre gen uit de nalatenschap van Antjes ouders, Cornelis Zijp en Maartje Schenk. De familie Zijp bezat drie boerderijen in Wieringerwaard, waarvan Antje de hoeve aan de Barsingerweg toebedeeld gekre gen had. De boerderij werd verpacht aan Piet Saai. Er werd in hetzelfde jaar van de brand weer met de bouw begonnen. Ook voor deze boerderij tekende Dekker een aangebouwd woonhuis. In 1948 hebben de erven de Boer de boerderij met 20 ha uitstekend land voor 60.000,- verkocht aan hun nieuwe pachter Jan Hemke. De boerderij werd jaren bewoond door zijn zoon Klaas. Een evenbeeld van de boer derij van Wijnker staat aan de oostkant van de Grote Sloot 244 in de Zijpe. Opdrachtgever was hier de heer D. Wit. De boerderij werd aanbesteed op 28 november 1935. Voor deze order hadden zich 14 gegadigden gemeld. Hoogste inschrijver waren de gebroeders Boekei uitOude NiedorpmetJ9.885,-en als laagste kwam J.Veuger uit St. Maartensbrug met 8.290,- uit de bus, aan wie het werk werd gegund. Het waren behoorlijke opdrachten, vooral als we bedenken, dat destijds al het graaf werk nog met de hand werd gedaan en nagenoeg alle materialen zoals hier, per schuit moesten worden aangevoerd. Cement, zand, grind, stenen en dakpan nen, alles moest vanuit de schuit die in de Grote Sloot lag, per kruiwagen naar de bouwplaats worden gereden. Architectenbureau Dekker en Koster Een late boerderij van de hand van Dekker werd gebouwd in 1954. Ook deze staat aan de oostkant van de Grote Sloot op nr. 128. en werd eveneens gebouwd na brand van de vorige in opdracht van mejuffrouw M.D.Vries. Deze boerderij lijkt als twee druppels water op de hier- 13

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 13