Deze boerderij staat aan de Tolkerdijk 15 gemeente Schagen. Architect Dekker. Gebouwd in 1931, na brand van de vorige, in opdracht van Neeltje Asjes, weduwe van Pieter Jacob Stammes. Heden bewoond door W.Wijnker. de hoogste een laagste inschrijver van ƒ2676,- hem wel wat erg hoog voor kwam. Echter op 22 september 1933 werd het werk toch aan Klaas Kreijger gegund en kon de bouw beginnen. Zuid-Hollandse stallen Dekker had voor de weduwe Stammes een boerderij getekend met een dubbel vierkant maar met Zuid-Hollandse stal len. Dat wil zeggen met een voergang vóór en een mestgang achter de koeien langs, in tegenstelling tot de Friese stal- wijze, waar de koeien met de koppen naar de buitenmuur gestald staan met de grup tussen koestand en de koegang. De Zuid-Hollandse stal was een radicale afwijking van de hier geldende traditie. Op deze stal of lange regel was plaats voor zestien koeien, zoals bij de meeste stolpen vroeger ook het geval was. Maar in het achterom was een dubbele stal gekomen voor tweemaal zes stuks jong vee en dat was nieuw. Er was nu stalruim- te beschikbaar voor acht en twintig melkkoeien. Daarvoor moest echter wel een paar meter van het tweede vierkant worden ingenomen. Voor de fundatie werd eveneens 'n nieuwe methode toege past. De vierkantstijlen zowel als de muren worden gedragen door een plaat- funderingvan gewapend beton. Datwas tot dan toe revolutionair in de boerderij- bouw. Ook het woongedeelte had een metamorfose ondergaan. Het werd door een brandmuur van hetbedrijfsgedeelte gescheiden. Via de voordeur komt men eerst in een ruime hal, waarin tevens een open trap is opgenomen naar de verdie ping met slaapkamers. Een deur in de hal geeft toegang naar beide woonvertrekken en de andere naar een keuken met bijkeu ken. In de woonkamer bevindt zich de stookgelegenheid en geeft een erker ruim uitzicht naar buiten en voldoende licht. Achter deze kamer bevindt zich het twee de woonvertrek. De andere deur in de hal geeft toegang naar de keuken. Voor het

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 12