gen, wam daar in. Als gevolg enten ver ten op te stel- zichtvan de wet werd in leiding van sche en in huurwo- grote steden, rialisatie was de steden iaar arbeids- eidersgezin- ïanden van nurgerhuisjes net houten rdere vertrek- ïancieel 'ij elkaar in :n gepropt, alleen in de nden, maar gvan nieuw- skend kreeg /et te maken, ingin hetach- Iden staan i gespoeld op antofbij de egonnen ook wooncomfort Het liefst tngen door ;t bruine teer- j verkozen de n ledikant in its van in een uis zou ook ;sen van de en de sloot, m aanrecht ;en wens. Die <t worden paar koestal letjes op de lange regel. Dat werd moge lijk toen de zuivelbereiding werd overgenomen door fabrieken en het ach terom ook als koestal kon worden gebruikt. Niet alleen voor nieuwbouw, maar voor alle wijzigingen en aanpassin gen moesten aannemers in het vervolg duidelijke bouwtekeningen en bestekken bij de gemeentelijke instanties overleg gen. Maar het maken van tekeningen was niet de sterkste kant van de toenmalige timmerlieden/aannemers. Langzamerhand verschenen dan ook wat meer geschoolde bouwkundigen of architecten in de regio, die in deze leemte konden voorzien. Een van hen was Chris Dekker, die zich had verdiept in boerde- rijbouw. Zijn huwelijk met een boeren dochter, afstammelinge uit een aanzienlijk boerengeslacht van Tjallewal, zal zeker van invloed zijn geweest op zijn belangstelling voor boerderijen. Ook de tekortkomingen die de oude stolpen ken merkten, zullen hem niet zijn ontgaan. Maar erg ontvankelijk voor vernieuwin gen waren de boeren nog niet. Een opdracht in de Zijpe Een van z'n eerste ontwerpen tekende hij compleet met bestek in 1928 in opdracht van Jan Kooij, veehouder aan de Korte Bosweg 50 nabij 'tZand. De aanbeste ding vond plaats in café Boontjes te Schagen op zaterdag n februari 1928 om drie uur. Per advertentie in de Schager Courant maakte hij aan belangstellende aannemers bekend, dat bestek en teke ningen verkrijgbaar waren a 3,50 aan z'n kantoor of per post na ontvangst van ƒ3,70 per postwissel. De stolp van Kooij, een van de eerste boerderijen van Dekker's hand lijkt in veel opzichten nog op een traditionele Noord-Hollandse stolp. Het dak werd nog met riet gedekt en zelfs de Friese stalwijze bleef hier nog gehandhaafd. Mogelijk stond Kooij, zoals veel andere boeren nog niet open voor de stadse "nieuwigheden" Ook bij de herbouw van een andere boerderij in die tijd, schuin tegenover Kooij, in opdracht van Albertus Balvers was alles bij het oude gebleven. Zijn boerderij was twee maal door brand verwoest en werd respectievelijk in 1906 en 1913 weer her bouwd. De herbouw werd uitgevoerd door aannemer De Leeuw uit 't Zand vol gens bestekken en tekeningen van de hand van 'n andere bouwkundige, Wester van de Stolpen. Zelfs bij de tweede her bouw bleef de lijn van de eeuwenoude bouwtraditie nog gehandhaafd. Twee boerderijen in Schagen Een twintig jaar later mocht Dekker twee boerderijen in Schagen ontwerpen en tekenen, die op veel punten afweken van de oude bouwtra- 27 mei 1933 ditie. De eerste boerderij staat aan de Bonkelaarsdijk 6 en wordt nu bewoond door de familie Wijnkeren de tweede staat aan de Kanaalweg 1 waarin nu het loonbedrijf van Houtenbos is gevestigd. Het pand van Wijnkerwerd gebouwd in 1933 in opdracht van de weduwe van Pieter Jacob Stammes uit Schagen, nadat de oude West-Friese stolp die hier stond was verbrand. Op 20 september van dat jaar had de openbare aanbesteding plaatsgevonden in café 't Oude Slot te Schagen, waarvoor zich acht gegadigden hadden aange diend. De hoogste inschrijver was N. Molenaar te Koedijk voor 9.995,-. De overige inschrijvers waren Jb.de Graaf te Moerbeek voor 8.988,- Cor Blaauboer en Ben.v.d. Hoven uit Schagen voor ƒ8.950,- Stipriaan, Faber en Wardenaar met 8448,-; eveneens uit Schagen, Gebr. Veter te Schagerbrugvoo^8.293, Piet de Geus te St.Maarten 8.167,- Piet Doorn te St. Maartensbrug 7.940,- en tenslotte als laatste en laagste inschrijver met 7.319.- Klaas Kreijger te Oudesluis. De architect hield de gunning nog even aan, omdat het verschil tussen AANBESTEDING. Uitslag van gehouden aanbesteding, ten verzoeke van den heer W. F. J. van Erp, voor den bouw van een bierbotte- larij met woning aan het Oudesiotplein. Architect de heer Chr. Dekker. Ingekomen waren 5 biljetten, en wel: K. Kreyger, Oudesluis 4357; Gebr. Veeter, Scbagerbrug 4470; C. P. Dek ker en A. Bakker, Schagen 4900; G. Koning, Schagen 49J0; J. J. Feiien, Alkmaar 4935. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. 11

Kakelepost - Schagen | 2009 | | pagina 11