20. geschien Behoudelic ons ende een ijegelijck zijns rechts ende oock dat de regeerders oft kerckmeesters der voirseijde kercken van Scagen ter causen van ons interest van consi- stutie gehouden sullen sijn te stel len een sterfFelijcken 21. man oft saet (6) ende tzijnen overlij den te betalen voor de verheffenisse ende de buoiren van 't voirseijde veerken den voirnoemde suppliant ende sijne nacomelingen als hee- ren ende vrouwen van Scagen een pont Hollants van vijfthien stuuvers vlaems 'tpondt 22. telcken als gebeurt ende behoe- ren sal Ende behoudelic dat ter infirmatien vernietiging, ongel- digverklaring) van onsen rechten dese jegewoordighe brieven sullen geregistreert worden in de Camer van onse Rekeningen in Hollant Ontbieden daeromme ende 23. bevelen onsen heren ende getr(o) uwen den gouverneur president ende luijden van onse Camer ende Rekeningen in Hollant/den voi rnoemde van onse Financien /stad houder ende mannen van leene van onse voirseijde graeffelicheijt van Holland ende allen anderen onsen 20. En dit behoudens ons en ieders recht. Ook zullen de bestuurders of kerkmeesters van de genoemde kerk van Schagen ter oorzake van ons belang bij consistutie (voort bestaan) een sterfelijk 21. man of zaad moeten aanwijzen en bij diens overlijden moeten betalen voor het heffen en beuren van de tol van het veer een pond Hollands van vijftien stuivers Vlaams 't pond aan de voornoem de indiener van het verzoek en zijn nakomelingen 22. telkens als het gebeurt en zal behoren. Bovendien zullen ter voorkoming van de ongeldig verklaring van onze rechten deze brieven worden geregistreerd in de Kamer van onze Rekeningen in Holland. Daartoe ontbieden en 23. bevelen wij onze heren en getrou wen, de gouverneur-president en de leden van onze Kamer en Rekeningen in Holland, de reeds genoemde van onze Financiën, stadhouder en leenmannen van onze voornoemde Grafelijkheid van Holland en alle andere onze De foto van het charter wordt wat ontsierd door zwarte plooien die van boven naar beneden lopen en van wat ondui delijke 'strepen' die van rechts naar links gaan. Een dergelijk charter werd opgevouwen. Dit charter dus in 1514. Een paar keer zal het open gevouwen zijn in die tijd. Vervolgens zal het eeu wen zo dicht gevouwen zijn bewaard. Een enkele archivaris zal het hebben geopend. Het perkament is nu letterlijk niet meer uit de plooi te krijgen. Er lopen 'geulen en prielen' door als ware het een wadvlakte in klein bestek. Als je het heel voorzich tig geheel opendrukt op bepaalde plaatsen, dan blijken ook daar de woor den nog goed te lezen te zijn. Wil je er echter een foto van maken, dan is dat perkament even eigenzinnig als een rimpel in een voorhoofd. En zo hoort het.

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 9