TE KOOP a4cts.het bos, bij A.KS01.NES, SCHAGEN. Getrouwd Fr. ROELOFFS en G. KNOLL, die ook namens wederzijdsche Familie hun dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hün Huwelijk ondervonden. Schagen, 26 Jan. '98. chronolo- n alle eigena- erderijtje aan kersweg. gje roeneweg de iven tot de polder Nesdijkende oenewegis de een belang- e bestrating ste deel ach- lein werd en fietsers en rspad. Al n et deze weg. ste arbeid rsportregis- en en voor orde inhoud soonsnamen. akersweg portregister lerpand voor deer'een slescaacj aan mtrent 3 geer- jutsbergen ten 1 noorden...' 1 we niet veel iet eind van 1 bezat in de en we in een p 't Nespat ten oosten 1en in erve ten wes- dan Jan Schoenmaker, hoeveel eerder weten we niet. Op een kaart uit het 'Kaartboek Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland', waarvoor de opme tingen rond 1670 zijn gedaan, heet de Jan Schoenmakersweg nog 'Oost gemeene weg'. De Groeneweg heet dan 'De Ooster gemeene weg'. Weinig zeggende namen die vermoedelijk uitsluitend bij Uitwaterende sluizen in officiële stukken werden gebruikt maar omdat ze niet lek ker 'bekten' door de Schagenaars al snel een wat handzamer naam hebben gekre gen. Klaas Rezelman (eigenaar) De niet onbemiddelde landbouwer Klaas Rezelman woonde aan de Nes en bezat grond aan de Schoenmakersweg. Na de aanleg van de spoorlijn Alkmaar/Den Helder die schuin door het oude verkave lingspatroon sneed, was er op de hoek van de Nesdijk met de Schoenmakersweg een mooi kavel ontstaan waarop hij in 1668 een boerderijtje laat bouwen dat hij samen met het rondom liggende weiland en een stukje bouwland te koop aanbiedt. in ondertrouw gegaan!) Arend was op 3 december 1839 geboren in het Gelderse Oldebroek en als landar beider in 1869 in Schagen komen wonen. Aaltje was in Schagen geboren op 2 mei 1847 als dochter van Jan Bijpost - mole naar op de watermolen aan 't Wad - en Aafje Sloovis. In de boerderij aan de Schoenmakersweg met het adres Nesdijk E28 worden vijf kinderen geboren: 1. Aafje is geboren op 22 september 1871. Zij verlaat al voor 1890 het ouder lijk huis. Zij werkt bij Florus Koot, een manufacturier aan de Hoogzijde, die tevens gemeubileerde en ongemeubi leerde kamers verhuurt. Eind novem ber plaatst zij een advertentie in de Schager Courant waarin zij vraagt naar twee fatsoenlijke, nette dienstmeisjes die genegen zijn om in februari a.s. naar Amerika te vertrekken tegen een loon van 300 en 240 gulden, per jaar. Aafje is, met of zonder reisgenoten, met de Spaarndam uit Rotterdam vertrokken met als reisdoel Hoboken waar zij op 23 april 1894 arriveert. In 1905 woont zij in Newark, New Yersey, ongehuwd en zonder beroep. 2. Willem is geboren op 3 november 1873Hij kiest voor een beroep in de grafische sector en wordt letterzet ter, vermoedelijk in de drukkerij van Trapman. Op 12 mei 1891 vertrekt hij uit Schagen met bestemming Flushing bij New York. In 1905 woont hij in Brooklyn waar hij werkzaam is als gra veur. Schager Courant, 14.4.1895 De koper wordt Arend Knol. Arend Knol (eigenaar, bewoner) Op twintig april 1871 "staande de brui loft"zoals 3 5 jaar later in de verkoopakte staat, wordt Arend eigenaar van de boer derij en het land, welk bezit hij 16 dagen later op de huwelijksdag deelt met zijn bruid Aaltje Bijpost. (Zij waren op 21 april I 19

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 19