Lief en leed op het perceel Schoenmakerspad 1 - deel 1 Op dit detail van de typografische kaart van 1880 zien we de eerste drie boerderijen aan de Schoenmakersweg, tussen Nesdijk en Groeneweg. Ruud van de Pol De Schoenmakersweg is tot de eerste helft van de achttiende eeuw onbebouwd gebleven. Pas na de aanleg van de spoor lijn van Alkmaar naar Den Helder zijn er enkele boerderijen gekomen. Een van deze boerderijen stond op de plaats waar nu de Nieuwe Nes is verrezen. Op dit stukje grond hebben bijna anderhalve eeuw mensen gewoond en gewerkt. Ze hebben het leven geleefd met alle ups en downs die het aardse bestaan met zich meebrengt. Wie deze mensen waren kunt u in dit artikel lezen. De basis voor het verhaal is gelegd door Nel Dekker en Cees Kuyperdie in de Kakelepostvan 1993 een serie van vier artikelen hebben geschreven op basis van de gegevens uit het kadaster. De kadastrale gegevens ver melden echter uitsluitend de eigenaren. Niet alle eigenaren woonden echter op hun bezit maar verhuurden dit. Huurders verdwijnen echter gemakkelijk in de ver getelheid. Vooral als de huurperiode maar kort is zijn ze soms moeilijk op te sporen door het ontbreken van huurcon tracten en onvolkomenheden in het Bevolkings Register. Desondanks heb ik een poging gedaan om een chronolo gisch overzicht te maken van alle eigena ren en bewoners van het boerderijtje aan het begin van de Schoenmakersweg. Het Jan Schoenmakerswegje Eeuwen lang waren de Jan Schoenmakersweg en de Groeneweg de enige wegen die toegang gaven tot de landerijen in het deel van de polder Neskaag gelegen tussen de Nesdijk en de Omringdijk. Bij de aanleg van de wijk Groeneweg is de Jan Schoenmakersweg voor een belang rijk deel verdwenen onder de bestrating van de Seringenhof. Het eerste deel ach ter de flats aan het Accaciaplein werd aangepast voor wandelaars en fietsers en kreeg de naam Schoenmakerspad. Al meer dan 300 jaar is de naam Schoenmaker verbonden met deze weg. Dit weten we dankzij de noeste arbeid van Karei Numan die de transportregis- ters van Schagen heeft gelezen en voor ons toegankelijk maakte door de inhoud te indexeren op veld- en persoonsnamen. We komen de Jan Schoenmakersweg voor het eerst tegen in transportregister 5910 op pag. 51 waar staat: "Jan Pirtersz Groot es stelt als onderpand uoor een schuld aan Willem Gertsz Backer 'een stuckge groedlantgelegen in de Nescaag aan Jan Schoenmakersiuegje groot omtrent 3 geer- sen 4sneesen, belent Rodrigo Goutsbergen ten zuijden, DieuuierJans Wijcks ten noorden...' (Actum 13-03-1688)". Van Jan Schoenmaker weten we niet veel meer dan dat hij leefde aan het eind van de zeventiende eeuw en land bezat in de polder Neskaag. In 1679 lezen we in een akte: saatland gelegen op 'tNespat belent Griet Reijnderts erve ten oosten Jan Schoenmaker ten westenen in 1686 Jan Schoenmakers erve ten wes ten aande Gouw". De weg was er echter eerder dan Jan 18

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 18