ustus1618 in reen edel- danken aan naer van banden iris Johan van dt in de 11627 mogen van de hiervoor zo'n slordige )eg staat de aanslag op nmet haar en verbleef mentlangdu- ijdens die Diederik van et erg goed. in Oud- en maarwoon- Haag, op een oer, in een de traat. Het ld staat in Jobelhuis. rand: Önze epostjrg. 20, ezeheer ijkste man- tingkohie- met een gulden. In en te zijn ;ulden. n. Vooral in en stand binnen het woord hoge Beijeren van m van ials chagen van na van et Anna van oor tot nog aakte Willem in zeer korte tijd in zeer ern stige financiële problemen. De familie schoot te hulp, maar interne leningen brachten kennelijk geen oplossing. Grote geldschieter was kennelijk de hierboven beschreven oom Diederik, wantin 1651 richtte procureur Willem van Ravensteyn op verzoek van Diederik van Beijeren van Schagen een verzoek aan het Hof van Holland om tot de verkoop van alle heerlijkhe den en goederen van Willem van Beijeren van Schagen over te mogen gaan. Oom Diederik had inmiddels 400.000 gulden te goed en kon of wilde niet langer wachten. Wel deed hij voor de executie-verkoop nog een poging de heerlijkheid binnen de familie te houden met een verzoek aan het Hofvan Holland om de heerlijke goederen als genoegdoening voor de schulden aan hem toe te wijzen. Het Hof ging op dit verzoek niet in, maar bepaalde wel dat het adellijk goed als één geheel verkocht diende te worden, omdat het één leengoed was. Uiteindelijk werd de heerlijkheid Schagen, inclusief het kasteel, pas in 1658 aan de edelman George van Cats verkocht voor 263.000 gulden. Dat was veel minder dat Diederik te goed had; hij is er dus flink bij ingeschoten. We komen de onfortuinlijke heer Willem dan ook niet tegen in de Haagse Cohieren. Zijn ongetrouwde dochter, Anna Geertruyt van Schagen, echter wel. Volgens het register van 1674 woonde zij aan het Westeynde en werd haar vermogen geschat op 43.200 gulden. Heer Diederik's zoon, Floris Carel van Beijeren van Schagen, deed het veel beter. Hij maakte al jong carrière in het Staatse leger en bracht het uitein delijk tot generaal-majoor. Hij ver toefde regelmatig in kringen van het Haagse hofvan de stadhouder. Hij trouwde in 1674 met Jacoba Maria van Wassenaer van Warmond, afkomstig uit een zeer oud en gerespecteerd, maar vanouds katholiek, adellijk geslacht. Het jonge paar woonde aan vankelijk in het huis aan de Nobelstraat dat Floris Carel van zijn vader had geërfd, maar in 1687 deed Floris Carel dit huis van de hand en verhuisde het stel naar een veel groter pand aan de Lange Vijverberg. Een huis dat paste bij zijn stand en status. Want Floris Carel van Beijeren van Schagen behoorde zijn leven lang tot de meest vermogende inwoners van Den Haag. Van zijn vader erfde hij het in de Zuidelijke Nederlanden gelegen graafschap Warfusee dat deze in 1657 voor 128.000 gulden had gekocht. Daar voegde hij in 1676 de heerlijk heid Schagen voor 170.000 gulden aan toe. Daarmee herstelde hij het oude bezit van de familie Van Beijeren van Schagen en loste hij een oude wens van zijn vader Diederik in. Floris Carel kon dit allemaal zonder al teveel problemen doen. In 1674 werd het echtpaar Van Beijeren van Schagen - Van Wassenaer van Warmond aangeslagen voor een ver mogen van 300.000 gulden. Het is opvallend dat ook hier de aanslag op naam staat van Floris Carel's echtge note, 'de gravinne van Warfusee'. We mogen echter aan nemen dat deze aanslag toen al aan de lage kant was, dat het echtpaar toen al veel rijker was en in de loop der jaren nam hun ver mogen alleen maar toe. Dat was vooral toe te schrijven aan zijn militaire loopbaan en zeker niet aan de revenuen van de heerlijkheid Schagen. Uit de jaarlijkse afrekenin gen van de rentmeester blijkt namelijk dat er van de opbrengsten regelmatig bitter weinig over bleef en dat men er in slechte jaren zelfs tekort aan kwam. Bronnen: Familie-archiefScliagen. (Stukken betreffende de familie Van Beijeren van Schagen, ajkomstig van de familie Van Aerssen van Voshol.) ARA Heerlijkheids-archief Schagen. (Archiefvan de heren en vrouwen van Schagen en aanverwante geslachten, 1414 -1830.) RANH H.E. uan Gelder- Haagsche Cohieren I (1627) en II (1674)-in: Jaarboek Die Haghe 1913 en 1914/15. J.Aalbers e.a. - Heren van stand: Van Wassenaer 1200 - 2000. Achthonderd jaar adelsgeschiedenis. - Zoetermeer- 2000. Kees Zandvliet-De 250 rijksten uit de Gouden Eeuw. Kapitaal, macht, familie en levensstijl. - Rijksmuseum - Amsterdam - 2006. 17

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 17