24. justicien ende officien dien dataengaen mach hueren stedehouderen ende een ijegelijck van hemlieden zo 't hem toebehoeren sal dat zij den voirseijde suppliant mitsgaders den voirseijden van de kercke van Scagen van dese onse gracie octroij verlofFende consent 25. zo 't ende inder manieren als boven rus- telic ende vredelic laten genijeten ende gebruijcken offerende alle beletten ende wederseggen ter contrarien Want ons alsoe gelieft Des t'oirconden zoe hebben wij onsen seghel hier aen doen hangen 26. Segenen in onsen stede van Bruessel den 13e dach van december in 't jaer ons heren duijsent vijfhondert ende veerthien Ende vanden Rijken van ons keijser te weten Germanien 't 29e ende van Ongrien etc. 't 25e 24. rechtsinstituten en kanselarijen die het kan aangaan, hun vertegenwoor digers en een ieder van hen indien hij ermee te maken krijgt. Zij moeten de voornoemde indiener van het verzoek evenals de voornoemde van de kerk van Schagen van de door onze gratie gegeven octrooi, toestemming en beschikking 25. tenslotte op de hierboven beschreven wijze rustig en vredig laten genieten en er gebruik van maken en afzien van alle beletselen en bezwaarlijkheden, want zo willen wij het. Op deze wijze dit verkondigend, hebben wij ons zegel hieraan doen hangen 26. en zegenen in onze stad Brussel op de 13e dag van december in het jaar onzes heren duizend vijfhonderd en veertien, en van het Rijk van onze kei zer, te weten Germanië, het 29e en van Hongarije etc. het 25e (jaar). Noten: 1) Ook geschreven als Ferrette, Fairette, Firth, een landstreek in het departement Haut-Rhin in de Elzas 2) Joost uan Borsselen toas heer uan Schagen vanaf zijn huwelijk met Josina, de dochter en erfgename van Aelbrecht uan Beijeren, in 1491 tot zijn dood in 1524. Josina ouerleefde niet alleen haar eerste echtgenoot, Wouter uan Egmond, maar ook haar tweede man, Joost uan Borsselen. Zij stieifin 1543 en was toen 62 jaar lang Vrouwe van Schagen geweest. f] Het ueerke; over dit pontje, een schuitje, een platboomd uaartuig, een ulet, een ulotgaatditcharter.Je zou ueronderstellen dat er een paard op moest kunnen staan. Naar Huisduinen was een dagmars uanuitSchagen, maar sommige heren en dames zullen ongetwijfeld te paard zijn gegaan. 4) De zeuen getijden, de zeuen momenten waarop dagelijks gebeden en gezongen wordt in de kerk; in de Boeken uan de Grote of Sint Bauokerk uan Haarlem staat het uolgende: "De getij den meesters, die eikjaar door het stadbestuur benoemd werden en die eruoor dienden te zorgen dat de zeuen getijden dagelijks werden gezonden en daaruoor priesters en zangers moesten betalen, zullen waarschijnlijk zelfzorg gedragen hebben voor de hieruoor benodigde boeken". Uit dit citaat blijkt dat er wel degelijkgeld nodig was om de zeuen getijden te uerzorgen. 5) Douagiere of douairière. Het betreft een in onbruik rakende titel uoor een weduwe uan adel. In hetuerleden werd een weduwe uan bijuoorbeeld een graaf"als uolgt aangeschreuen: douairière A. graaf uan Limburg Stirum. Dit is de naam uan de ouerleden echtgenoot, voorafgegaan door 'douairière', zonder de eigen naam uan de urouw. 6) De aanstelling uan een sterfelijk man of zaad houdt waarschijnlijk de aanstelling in uan de ueerman, degene die het ueer bedient. Als hij sterft en er moet een opvolgeer worden benoemd, dan is de kerk uerplicht een bedrag te betalen aan de heer uan Schagen, namelijk 1 pond Hollands uan uijjtien stuiuers Vlaems 'tpond. Dit laatste verwijst naar een soort uaste standaard, die berust op het Vlaamsegeld, zoals dat in omloop was in de tijd dat Vlaanderen met de steden Brugge en Gent uan Europees belang waren, zeker als hetging om de toenmalige financiële wereld. 10

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 10