Het verhaal van de Sehagenaar L.H. Koomen In het boek "Schagen in oorlogstijd" van A. van Graafeiland en K. Holtrop lezen Niekjan Grooff we op blz. 42: "Ook in Schagen werden vele mannen naar Duitsland gevoerd. Van hen kwamen in Duitsland om het leven: G.H. Joling, L.H. Koomen, C.M. Ranzijn, R. Hensums en HJ. Roggeveen, terwijl van D. Bijlsma nimmer bericht werd ontvangen." De schoenmakerij annex -winkel van de familie Koomen was gevestigd in het pand met het zonnescherm. Lou Koomen in PTT uniform. In onderstaand artikel wil ik in het kader van de mei herdenking en viering graag extra aandacht besteden aan L.H. Koomen. Louwrencius Hendericus Koomen werd geboren in Schagen op 13 juni 1916. Hij was het eerste kind in het gezin van Johannes Koomen en Guurtje Margaretha van Santen. Zijn ouders had den een schoenmakerij annex - winkel aan het begin van de Molenstraat. Na zijn schooltijd ging hij aan het werk bij zijn vader in de zaak. In de crisisjaren zal het niet makkelijk zijn geweest om het gezin, dat inmiddels was uitgebreid met vier meisjes en twee jongens, te onderhouden. In 1939 solliciteerde Lou naar een betrekking bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, de PTT. Een baan als ambtenaar bood een vast inkomen en goede sociale voor zieningen. Hij werd aangenomen en in de zomer van 1939 ging hij werken als arbeider bij het Post- en Telegraafkantoor te Schagen als hulppostbesteller. In zijn arbeidsovereenkomst zien we dat zijn salaris destijds 45 cent per uur was en bij een volledi ge dagtaak dus f. 3,60 per dag bedroeg In zijn vrije tijd was hij actiefin het verenigingsle ven en was oprichter en algemeen leider van de toenmalige R.K.-jeugdbeweging "De Kruisvaart" Tewerkstelling In het kader van de Arbeitseinsatz gingen er in Schagen Jflolenstraat het najaar van 1942 vier postbestellers uit het ressort Schagen naar Duitsland om daar te gaan werken. Het waren de broers C.M. enJ.M. Ranzijn, J. van der Oord en L.H. Koomen. Naar de motieven om een dergelijke stap te nemen kunnen we slechts gissen. Mogelijk is er vanuit de PTT directie-de NSB-er Van derVegte was directeur - enige aandrang uitgeoe fend of werden zij aange wezen. Helaas heb ik geen datum van vertrek kunnen achterhalen. Wel blijkt dat zij te werk gesteld werden in Gelsenkirchen bij de Deutsche Reichspost. Lou Koomen woonde daar op het adres Theresienstrasse 7, zoals blijkt uit het kaartje met als opschrift 'Mein Letzter Wille' waarop werd aange geven dat hij katholiek was en in noodgevallen onder- 9

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 9