al is, zal zich m. De kans itstreeks toekomstige en of bij de november ;sten van de :e lopen min lidige West- inwaarts. Zie jver in het dwijnen". nlijk worden atum waarop nde West- egste jn verdwe- is onzeker [163 of 1164) loeneris torm t aan kades )fii70 bren- iied tussen m voortdu- e rivieren die rede water, breed en stkanten de chte water) n en Sint itering en lijkt werd Sipe. Het 1 dijken in de s dus een van een ooit loorden van dat een dik itstaan door an verdwijnen. dringende noodzaak. De eerste poging mislukt. De tweede met de Schagerdam lukt wel, maar ten koste van vele offers van de kant van degenen die hier land bezitten, de monniken van Egmond, die zoals we zagen dat tenslotte hebben opgegeven. Midden 12e eeuw Halverwege deze 12e eeuw wordt ook de Zuiderzee gevormd door stormen vanuit het noorden, waardoor er door geulen in het veen veel veen wordt weggeslagen en er een verbinding tot stand komt met het Almere. De Friezen We zagen al dat de Schagerdam ook de Vriezendijk wordt genoemd. Niet voor niets, want in het gebied van de Schagerkogge en de Niedorperkogge woonden toen Friezen, West-Friezen. Ze zijn vanaf halverwege de 12e eeuw tot aan het eind van de 13e eeuw in conflict met de graaf van Holland. Deze had zijns inziens rechten op dit gebied, de Friezen betwistten dat, omdat ze menen van Karei de Grote het recht op zelfstandig heid te hebben gekregen. Regelmatig hebben er schermutselingen plaats tus sen beide partijen. Tot tweemaal toe wordt Alkmaar in brand gestoken en ook Schagen moet het ontgelden. Het wordt in brand gestoken en er worden gijze laars meegenomen. Ervallen doden en gewonden. Er wordt geroofd en geplun derd. Wie waren deze Friezen en sinds wan neer woonden ze hier? Het is niet ver gezocht als we veronder stellen dat ze aan het begin van de ge of eind van 8e eeuw zich hebben gevestigd juist in het gebied dat hierboven is beschreven, tussen Sint Maarten en het huidige Schagen in, langs de beide rivie ren die daar liepen. Daar zouden ook de eerste ontginningen kunnen hebben plaats gehad. Maar waar kwamen ze vandaan, waar ver bleven ze voordien? In zijn boek "Schervengericht" vertelt Diederik over zijn bevindingen betreffende aardewerk in deze omgeving. Hoe hij en anderen constateren dat aan het begin van de vier de eeuw de bewoning ophoudt in deze omgeving, maar ook elders in het noor den neemt de bevolking sterk af. De Friezen, de oorspronkelijke dus, verdwij nen, althans hun kenmerkende aarde werk wordt niet meer gemaakt. Een eeuw later komt de grote volksver huizing op gang. Angelen en Saksen trekken naar Engeland, Franken komen naar het noorden. Het meest waarschijn lijke is dat de Saksen op hun route naar Engeland het noorden van ons land aan deden, en voor een deel zich hier vestig den, anderen waagden de oversteek naar Brittannia. Wie wij voor Friezen aanzien, zijn waarschijnlijk Saksen uit Denemarken en Noord-Duitsland. Of nog anders, de oorspronkelijke bewo ners, de Friezen dus, zullen zich hebben gemengd met de nieuwe bewoners, zul len voor een deel ook meegegaan zijn naar Engeland. Daarvoor bestaan aanwij zingen, er is aardewerk in Engeland aan getroffen dat frappant overeenkomt met het oorspronkelijke Friese aardewerk. Na enige honderden jaren zijn het deze Friezen, nazaten dus van de oorspronke lijke Friezen en Saksen en wie weet ook Juten en Angelen, die we als 'de Friezen' tegenkomen in oorkonden en annalen van de graven van Holland en kloosters als die van Egmond en het bisdom van Utrecht. Villa Scagha Deze Friezen vestigen zich vanuit de geestgronden langs de kust dieper het veen in - uiteraard om te beginnen langs rivieren en riviertjes - als aan de kust de omstandigheden slechter worden. Hun woonplaatsen daar stuiven onder. Dat komt niet alleen door het kappen van de binnenduinbossen, er hebben ook veran deringen in het klimaat plaats, zich uitend in een rijzende zeespiegel, en het zeer langzaam natter worden van het hele gebied direct achter de kust daar waar rivieren uitmonden in elkaar of in zee. Niet lang na de kerstening van het kust gebied zal die trek het veen in zijn begon-

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 21