1492 Columbus ontdekt Amerika 476 Einde Romeinse tijd 9 Slag in hetTento- burgerwald 776 vc 1e Olympische spelen Ook het Zijper Zeegat, dat er al is, zal zich niet onbetuigd hebben gelaten. De kans dat door dit zeegat water rechtstreeks naar de kade stormde die de toekomstige Burghorn bedijkte, is groot. Vermoedelijk is deze kade toen of bij de Allerheiligenvloed van i op 2 november 1170 geheel weggespoeld. Resten van de voet zijn teruggevonden. Deze lopen min of meer evenwijdig aan de huidige West- Friese Zeedijk iets meer landinwaarts. Zie daarvoor het hoofdstuk hierover in het boek "Verdwenen dijken verdwijnen". 1170 Hetjaar 1170 moet waarschijnlijk worden beschouwd als de vroegste datum waarop de kade die onderdeel was van de West- Friese Omringdijk in zijn vroegste gedaante, in de golven kan zijn verdwe nen. Tenzij hetjaar 1164 (hetis onzeker ofhetgaatom hetjaar 1162,1163 of 1164) met de Julianavloed de boosdoener is geweest. 1164 Ook in 1164 is er een zware storm geweest die schade toebracht aan kades en landerijen. De gebeurtenissen van 1164 of 1170 bren gen met zich mee dat het gebied tussen Geestmerambacht en Schagen voortdu rend wordt bedreigd. De twee rivieren die er lopen, de Withmere (het brede water, de brede stroom; with wijd, breed en mere waterloop) aan de oostkant en de Rochsvliet of Roxvliet (het rechte water) aan de westkant bij Dirkshorn en Sint Maarten zorgen voor de afwatering en hadden totdat het gebied bedijkt werd een open verbinding naar de Sipe. Het hele gebied loopt door tussen dijken in het westen en het oosten tot de Heerhugowaard. Bedijking is dus een 2000 vc In het Huvenhoopsmoor, restant van een ooit zeer uitgestrekt veengebied ten noorden van Bremen staat deze paal. Op de tijdschaal kunnen we zien dat een dik veenpakket dat in 4000 jaar is ontstaan door menselijk ingrijpen in korte tijd kan verdwijnen. 1492 nach Cht Kolumbus entdeckt Amerika 476 nach Chr. W Endc des 1 i Romischen Reiche' 9 nach Chr. Schlach! im Teutoburgef 776 voi C Die crstci Olymp'*-"1

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 20