anderhalve i strijde og in vele in hethui- V vrede met tik makend hetjaar 187 en 5 en van West ter. Floris V Friesland en :n zich. Het et water had kkoog kun- ntstaan. De storm heb- tde re nachten of >rd grimmig, :en van de Reijnaerde, lurghorn n op rij aar de dijk roorlijk deel ider water, ook de kade eeft bege- hetzij vanuit de kere met een 1 tijdens de Alkmaar elden daar rd jaar terug irste op irtacte in ^1250, zeer iderzoek. In 1250 krijgen de opgezetenen van Harenkarspel, Sint Maarten en Valkkoog - zo kunnen we lezen in een giftbrief van de abt van Egmond - landerijen in erf- huur van het klooster van Egmond op voorwaarde dat zij het gebied met een dijk zouden beschermen. Die dijk is de zogeheten Schagerdam die kort daar voor, maar in ieder geval na de storm van 20 november 1248 of die van 26 decem ber 1248, is aangelegd. Door een van deze beide stormen stond het gehele gebied tot aan de Heerhugowaard onder water. Dit is de dam, de dijk, die in 1319 is opgemeten als onderdeel van de West- Friese Omringdijk. En dat betekent dat in ieder geval sindsdien die 'baai' daar lag die later de Burghom zou heten. De Schagerdam en de Rekeredam heb ben dezelfde taak, namelijk voorkomen dat water bij storm tot diep in het land schade toebrengt en eventueel geheel Noord-Holland tot aan Amsterdam onder water komt te staan. Tussenstand In de periode die we nu terug doorlopen hebben, zijn er dijken aangelegd, eerder De ellende van een watervloed. Deel van de titelpagina van een boek uit 1703 waarin de Nederlandse watervloeden worden beschreven. kades te noemen, om allerlei opgeslibde stukken land rond Schagen, welke pre cies en in welke volgorde staat niet vast. Wanneer de Loet met de Leets is verbon den door de vaart die dwars door het toe komstige Schagen zou lopen is onbekend. De kans dat dat is gebeurd in de periode tussen 1300 en 1220 is vrij groot. 1219, 1214 In 1219 en 1214 is er schade door storm vloeden in Kennemerland en West- Friesland. Waar die schade door deze stormen wordt toegebracht, staat ner gens beschreven. 1196 In 1196 is er een stormvloed geweest die grote schade aanbrengt tussen Bergen en Alkmaar. Het betreft de Nicolaasvloed. Tussen Callantsoog en Huisduinen ont staat het Heersdiep en tussen Huisduinen en Texel vormt zich het Marsdiep, als een doorbraak op een punt waar de rivier het Marsdiep al aanwezig was die overigens naar het oosten stroomde en in het Vlie uitmondde. 19

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 19